16. července 2011 19:31, aktualizováno  19:32 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

První medaili pro Česko z ME atletů do 23 let získal Maslák

Pavel Maslák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Maslák. | foto: ČTK

OSTRAVA Sprinter Pavel Maslák vybojoval pro českou výpravu na evropském šampionátu atletů do 23 let v Ostravě první medaili. Na krk si pověsí cenný kov bronzové hodnoty za výkon 20,67 sekundy ve finále běhu na 200 metrů. Dvacetiletému sprinterovi unikl mírnější limit pro start na mistrovství světa v Tegu o dvě setiny a sedm setin jej dělilo od českého rekordu Jiřího Vojtíka.

K medaili má nakročeno i Kateřina Cachová, po prvním dnu vedoucí žena sedmiboje. Kladivářka Kateřina Šafránková na stupně vítězů nedosáhla a skončila čtvrtá.

Maslák v semifinále dosáhl dokonce času 20,66 a z medaile měl obrovskou radost. Ve finále jej porazili jen vítězný Řek Likúrgos-Stéfanos Tsákonas (20,56) a britský šampion ze stovky James Alaka. "Bylo to hodně těžké, bylo nás tam pět na tři medaile, hlavní favorit naštěstí nepřijel," upozornil na absenci Francouze Christopha Lemaitra, jenž šampionát vynechal. "Je to ale super," radoval se svěřenec Dalibora Kupky.

Už na začátku sezony se chtěl soustředit hlavně na dvoustovku, byť koketuje i s nejkratším sprintem. Počítá ale s tím, že do tří lety začne běhat čtyřstovku. "I když ta v tréninku hodně bolí," prohlásil.

Lepší čas ve finále mu znemožnil protivítr o síle 1,4 metru za sekundu a mírná únava ze dvou běhů, byť rozběh Maslák vypustil už za polovinou. Že je adeptem na cenný kov, to ho nechalo klidným. "V tom mám výhodu, neřeším to, soustředím se na sebe a jedu si svou písničku," prohlásil milovník rapu a parkurového skákání, které však raději už neprovozuje, aby se nezranil.

Maslák běhá v rukávech, které však nemají žádný větší význam, jsou pouze ozdobou. "Já to používám i na tréninku. Když je zima, tak mě hřejí, když je teplo, tak mě pot chladí," vysvětlil. Že nesplnil limit na MS do Tegu ho nemrzelo, hlavní pro něj byla medaile. "Je to cennější než navštívit Tegu, tam se proběhnout v rozběhu a skončit," uvedl.

Sedmiboj má slibně rozjetý Cachová
Skvěle má rozjetý závod v sedmiboji domácí atletka Kateřina Cachová. Vytvořila si osobní rekord v kouli a na překážkách, ve výšce a běhu na 200 m předvedla výkony na hranici svých maxim a po prvním dnu vede součtem 3617 bodů. Pokud nic nepokazí, může útočit dokonce na zlatou medaili a také hranici 6100 bodů, čímž by o 100 bodů překonala limit na MS do Tegu. Na největší soupeřku Janu Maximavovou z Běloruska má náskok dva body.

Domácí naděje v hodu kladivem Kateřina Šafránková naopak na medaili nedosáhla. V páté sérii finále předvedla výkon 67,94 metru, ale tři její soupeřky byly lepší. Závod vyhrála v rekordu šampionátu 71,59 Rumunka Bianca Perieová, druhá česká reprezentantka Tereza Králová obsadila sedmou pozici výkonem 65,05.

Dvaadvacetiletá Šafránková, trojnásobná stříbrná medailistka z vrcholných mládežnických šampionátů, se sice přiblížila osobnímu rekordu na metru a půl, ale k medaili by si i ten musela překonat. Neúspěch oplakala. "Štve mě to, protože jsem v rozcvičce uvolněně hodila 70 metrů, takže na medaili to bylo," litovala Šafránková, která se postarala o třetí čtvrté místo pro český tým v dosavadním průběhu šampionátu.

Do finále závodu na 110 metrů překážek postoupil Martin Mazáč (13,87), mezi dvanáctkou nejlepších je také diskař Tomáš Voňavka, naopak skončili jeho kolegové vrhači Vladislav Hruška a Martin Stašek. Ze hry je také kladivář Jan Dvořák.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!