Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

První "svěťák" v Česku vyhrála Kosteličová

14:18
ŠPINDLERŮV MLÝN - První závod Světového poháru, který se kdy jel na území Česka, vyhrála chorvatská lyžařka. Za Janicou Kosteličovou si v obřím slalomu ve Špindlerově Mlýně dojely pro stříbro a bronz Rakušanky.

Janica Kosteličová projevuje radost po vítězství v obřím slalomu ve Špindlerově mlýně. foto: JOE KLAMARAFP

Šárka Záhrobská obsadila 28. pozici, poprvé v kariéře bodovala devětadvacátá Eva Kurfürstová.

Kosteličová byla po úvodním kole třetí, a třebaže v druhém kole zajela dokonce až pátý čas, součet měla ze všech nejlepší. Obří slalom vyhrála ve Světovém poháru poprvé v kariéře, přestože jeden ze svých tří olympijských triumfů má právě z této disciplíny. V SP zvítězila už podvaadvacáté. "Jsem strašně šťastná, je to poprvé, co jsem vyhrála obří slalom. Nejela jsem takovou dálku zbytečně," prohlásila chorvatská reprezentantka.

Záhrobská postoupila při premiéře vrcholné sjezdařské soutěže na českém území do druhého kola z 25. místa s odstupem 1,88 sekundy za vedoucí Rakušankou Nicole Hospovou. Do nejlepší třicítky se s vysokým startovním číslem 66 nečekaně vešla také Kurfürstová.

Do druhého kola obřího slalomu SP se Záhrobská dostala podruhé v sezoně, a přestože si proti prvnímu kolu o tři pozice pohoršila, vyrovnala své nejlepší umístění v kariéře. V Söldenu letos skončila rovněž osmadvacátá. Přesto v cíli druhého dějství netajila zklamání. "Čekala jsem asi víc, chtěla jsem vést. Vršek byl perfektní, ale ten spodek," posteskla si v rozhovoru pro Českou televizi Záhrobská, která bude mít výrazně vyšší ambice ve čtvrtečním slalomu-speciál.

"Ale není to neúspěch, loni jsem se nedostala ani jednou v obřáku do druhého kola, a letos už podruhé. Zlepšení tam je vidět, ale ještě je potřeba to vylepšit," řekla závodnice, která bude mít výrazně vyšší ambice ve čtvrtečním slalomu-speciál.

Kurfürstová zajela v druhém kole devatenáctý čas a svou slavnější krajanku porazila o 15 setin. Zettelová útočila z devátého místa, vítězka druhého kola Schildová byla po prvním dějství dokonce až čtrnáctá. Obě Rakušanky však nakonec porazily krajanku Hospovou a odsunuly ji z medailových pozic.

Lyžařky bojovaly v dnešním závodu o 100.000 švýcarských franků (asi 1,86 milionu korun), vítězka získala 30 tisíc. O stejné částky půjde i ve čtvrtečním slalomu, který začne v 9:15.

Výsledky - obří slalom:
1. Kosteličová (Chorv.) 2:21,30 (1:11,75+1:09,55), 2. Zettelová 2,21,38 (1:12,03+1:09,35), 3. Schildová 2:21,40 (1:12,27+1:09,13), 4. Hospová (všechny Rak.) 2:21,49 (1:11,32+ 1:10,17), 5. Pärsonová 2:21,59 (1:11,94+1:09,65), 6. Ottossonová (obě Švéd.) 2:21,88 (1:12,14+1:09,74), 7. Dorfmeisterová (Rak.) 2:21,93 (1:12,02+1:09,91), 8. Jacquemodová (Fr.) 2:21,99 (1:12,75 +1:09,24), 9. Riendaová-Contrerasová (Šp.) 2:22,01 (1:11,93+ 1:10,08), 10. Kirchgasserová (Rak.) 2:22,22 (1:11,95+1:10,27), ...28. Záhrobská 2:23,55 (1:13,20+1:10,35), 29. Kurfürstová2:23,85 (1:13,65+1:10,20), 50. Hrstková 1:14,97, 64. Ziková 1:17,66, Smutná a Zakouřilová (všechny ČR) nedokončily.