Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Puč v šachové federaci? Prezident Iljumžinov údajnou abdikaci odmítá

Sport

  23:12
PRAHA - Mezinárodní šachová federace (FIDE) v pondělí oznámila, že její prezident Kirsan Iljumžinov rezignoval na svoji funkci. A přestože Iljumžinov to dementoval na Twitteru i v rozhovoru pro ruský šachový server Chess_News.ru, ve FIDE na to neberou ohled a na webu fide.com stále visí zpráva o prezidentově abdikaci.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

„Na konci jednání představenstva FIDE 26. března v Aténách rezignoval Kirsan Iljumžinov na post jejího prezidenta. Mimořádné jednání představenstva je svoláno na duben,“ je uvedeno na webu FIDE bez dalšího vysvětlení. Výkonný ředitel FIDE Nigel Freeman toto informaci posléze potvrdil pro server Chess.com.

„Nerezignoval jsem a ani to nemám v úmyslu. Je to naprostý fake-news!“ řekl Iljumžinov v rozhovoru pro Chess_News.ru.

„Chtějí se mě zbavit, ale nevyšlo jim to. Nic jsem nepodepsal a neodstupuju. Myslím, že v tom mají prsty Američané. Tomuhle se říká podraz,“ uvedl Iljumžinov pro agenturu TASS.

Kirsan Iljumžinov, prezident FIDE

Kirsan Iljumžinov, prezident FIDE

Dále tu zprávu z webu fide.com dementoval prostřednictvím Twitteru a dopisem adresovaným právě výkonnému řediteli FIDE Nigelu Freemanovi.

Jenže FIDE na prezidentovy dementi nijak nereagovala a Kirsan Iljumžonov zjevně nemá pod kontrolou nejen oficiální web, ale ani sekretariát FIDE ani její tiskovou mluvčí.

Úspěšný byznysmen a politik Kirsan Iljumžinov byl prezidentem Kalmycké republiky v rámci Ruské federace (1993 – 2010) a od roku 1995 je prezidentem Mezinárodní šachová federace. Tento bývalý šachista a boxer, autokratický vládce Kalmýkie a buddhista má velmi kontroverzní pověst. Sám o sobě říká, že udržuje kontakty s mimozemšťany a že ho vzali na výlet létajícím talířem. V roce 2015 ho USA zařadili na sankční seznam kvůli obvinění, že obchoduje s ropou vytěženou Islámským státem, což Iljumžinov rezolutně popřel.

FIDE je jednou z největších a nejstarších sportovních organizací na světě. Byla založena v roce 1924 a Československo bylo jedním z patnácti zakládajících členů. Nyní je jejími členy 185 národních federací. Jejím heslem je Gens una sumus (Jsme jedna rodina).

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat