27. března 2017 23:12 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Puč v šachové federaci? Prezident Iljumžinov údajnou abdikaci odmítá

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Mezinárodní šachová federace (FIDE) v pondělí oznámila, že její prezident Kirsan Iljumžinov rezignoval na svoji funkci. A přestože Iljumžinov to dementoval na Twitteru i v rozhovoru pro ruský šachový server Chess_News.ru, ve FIDE na to neberou ohled a na webu fide.com stále visí zpráva o prezidentově abdikaci.

„Na konci jednání představenstva FIDE 26. března v Aténách rezignoval Kirsan Iljumžinov na post jejího prezidenta. Mimořádné jednání představenstva je svoláno na duben,“ je uvedeno na webu FIDE bez dalšího vysvětlení. Výkonný ředitel FIDE Nigel Freeman toto informaci posléze potvrdil pro server Chess.com.

„Nerezignoval jsem a ani to nemám v úmyslu. Je to naprostý fake-news!“ řekl Iljumžinov v rozhovoru pro Chess_News.ru.

„Chtějí se mě zbavit, ale nevyšlo jim to. Nic jsem nepodepsal a neodstupuju. Myslím, že v tom mají prsty Američané. Tomuhle se říká podraz,“ uvedl Iljumžinov pro agenturu TASS.

Kirsan Iljumžinov, prezident FIDE

Kirsan Iljumžinov, prezident FIDE

Dále tu zprávu z webu fide.com dementoval prostřednictvím Twitteru a dopisem adresovaným právě výkonnému řediteli FIDE Nigelu Freemanovi.

Jenže FIDE na prezidentovy dementi nijak nereagovala a Kirsan Iljumžonov zjevně nemá pod kontrolou nejen oficiální web, ale ani sekretariát FIDE ani její tiskovou mluvčí.

Úspěšný byznysmen a politik Kirsan Iljumžinov byl prezidentem Kalmycké republiky v rámci Ruské federace (1993 – 2010) a od roku 1995 je prezidentem Mezinárodní šachová federace. Tento bývalý šachista a boxer, autokratický vládce Kalmýkie a buddhista má velmi kontroverzní pověst. Sám o sobě říká, že udržuje kontakty s mimozemšťany a že ho vzali na výlet létajícím talířem. V roce 2015 ho USA zařadili na sankční seznam kvůli obvinění, že obchoduje s ropou vytěženou Islámským státem, což Iljumžinov rezolutně popřel.

FIDE je jednou z největších a nejstarších sportovních organizací na světě. Byla založena v roce 1924 a Československo bylo jedním z patnácti zakládajících členů. Nyní je jejími členy 185 národních federací. Jejím heslem je Gens una sumus (Jsme jedna rodina).

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.