Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Puč v šachové federaci? Prezident Iljumžinov údajnou abdikaci odmítá

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Mezinárodní šachová federace (FIDE) v pondělí oznámila, že její prezident Kirsan Iljumžinov rezignoval na svoji funkci. A přestože Iljumžinov to dementoval na Twitteru i v rozhovoru pro ruský šachový server Chess_News.ru, ve FIDE na to neberou ohled a na webu fide.com stále visí zpráva o prezidentově abdikaci.

„Na konci jednání představenstva FIDE 26. března v Aténách rezignoval Kirsan Iljumžinov na post jejího prezidenta. Mimořádné jednání představenstva je svoláno na duben,“ je uvedeno na webu FIDE bez dalšího vysvětlení. Výkonný ředitel FIDE Nigel Freeman toto informaci posléze potvrdil pro server Chess.com.

„Nerezignoval jsem a ani to nemám v úmyslu. Je to naprostý fake-news!“ řekl Iljumžinov v rozhovoru pro Chess_News.ru.

„Chtějí se mě zbavit, ale nevyšlo jim to. Nic jsem nepodepsal a neodstupuju. Myslím, že v tom mají prsty Američané. Tomuhle se říká podraz,“ uvedl Iljumžinov pro agenturu TASS.

Kirsan Iljumžinov, prezident FIDE

Kirsan Iljumžinov, prezident FIDE

Dále tu zprávu z webu fide.com dementoval prostřednictvím Twitteru a dopisem adresovaným právě výkonnému řediteli FIDE Nigelu Freemanovi.

Jenže FIDE na prezidentovy dementi nijak nereagovala a Kirsan Iljumžonov zjevně nemá pod kontrolou nejen oficiální web, ale ani sekretariát FIDE ani její tiskovou mluvčí.

Úspěšný byznysmen a politik Kirsan Iljumžinov byl prezidentem Kalmycké republiky v rámci Ruské federace (1993 – 2010) a od roku 1995 je prezidentem Mezinárodní šachová federace. Tento bývalý šachista a boxer, autokratický vládce Kalmýkie a buddhista má velmi kontroverzní pověst. Sám o sobě říká, že udržuje kontakty s mimozemšťany a že ho vzali na výlet létajícím talířem. V roce 2015 ho USA zařadili na sankční seznam kvůli obvinění, že obchoduje s ropou vytěženou Islámským státem, což Iljumžinov rezolutně popřel.

FIDE je jednou z největších a nejstarších sportovních organizací na světě. Byla založena v roce 1924 a Československo bylo jedním z patnácti zakládajících členů. Nyní je jejími členy 185 národních federací. Jejím heslem je Gens una sumus (Jsme jedna rodina).

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.