Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Biatlonové selhání ve Slovinsku. Desáté a sedmnácté místo nenesli Češi dobře

Sport

  13:06aktualizováno  16:35
Pokljuka / Praha - Smíšené závody, kterými v neděli ve slovinské Pokljuce začal Světový pohár biatlonistů, se českým reprezentantům příliš nevydařily. Lépe si vedli Eva Puskarčíkvá s Michalem Šlesingrem, kteří skončili v závodě dvojic desátí. Smíšená štafeta ve složení Veronika Vítková, Markéta Davidová, Tomáš Krupčík a Michal Krčmář byla kvůli špatné střelbě až čtrnáctá.

Veronika Vítková nastoupila v Pokljuce do smíšené štafety. foto: Petr Slavík, Český biatlon

Závody vyhráli Norové Thekla Brun-Lieová a Lars Helge Birkeland a francouzské kvarteto Anais Bescondová, Justine Braisazová, Martin Fourcade a Simon Desthieux.

V mixu dvojic čeští reprezentanti stříleli ve srovnání s konkurenty o něco pomaleji, ale po šesti položkách měli na kontě jen tři dobíjení a atakovali šestou příčku, která je českým maximem v této disciplíně. Výkon Gabriely Koukalové a Ondřeje Moravce z března 2017 ale nezopakovali.

Šlesingr na svém druhém úseku při střelbě vleže třikrát minul, a i když úspěšně dobil, propadl se na desáté místo s velkým odstupem na závodníky před sebou. „Ty rány byly na Michala daleko. Řekl bych, že se chtěl dotáhnout na ty kluky vepředu, chtěl to trochu zrychlit a to se mu nevyplatilo,“ řekl v České televizi trenér mužů Zdeněk Vítek. Na vítězné Nory české duo ztratilo minutu a půl.

Smíšenou štafetu solidně rozběhla Vítková, která dobíjela jen jednou vestoje. Jen v závěrečném běžeckém kole na nejlepší ztratila, protože jí scházely síly z rychlého druhého okruhu. „Tam jsem toho měla opravdu dost a byla jsem ráda, že jsem se vůbec dostala do cíle,“ řekla.

Davidové předala jako devátá se ztrátou necelé půlminuty na vedoucí Finsko. Davidová ale selhala na střelnici, po každé z položek musela na jedno trestné kolo a česká štafeta se propadla na 13. místo s bezmála tříminutovým mankem na čelo. „Strašně mě to mrzí. Prostě už se v tom cítím dobře a pak tam dám takovou prasárnu. Ani nevím, jak bych se nazvala, strašně mě mrzí, že jsem jim to tak pokazila,“ hlesla nejmladší členka českého týmu.

Krupčík i Krčmář třikrát dobíjeli a pozici české štafety nevylepšili. Finišman Krčmář se po nepříliš vydařené položce vestoje propadl na 14. místo za Slováky, které už v závěrečném kole nepředstihl.

Pokračují tak nezdary českých biatlonistů ve smíšené štafetě, která před několika lety byla silnou disciplínou české reprezentace. V minulé sezoně se Češi v SP neprosadili do první desítky, na ZOH byli osmí.

Světový pohár v Pokljuce bude pokračovat ve středu vytrvalostním závodem mužů.

Autor: