11. listopadu 2015 13:18, aktualizováno  17:04 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Putin měl jednat o dopingovém skandálu, ale schůzku zrušil. Kvůli počasí

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: ČTK

MOSKVA Ruský prezident Vladimír Putin zrušil středeční plánovanou schůzku s vrcholnými ruskými sportovními představiteli kvůli dopingovému skandálu, který zmítá ruskou atletikou. Důvodem byla nepřízeň počasí a silný déšť, který neumožňuje leteckou dopravu do Soči, kde se mělo jednání uskutečnit. Oznámil to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Putin se měl v dějišti zimních olympijských her 2014 potkat mimo jiné s šéftrenérem atletické reprezentace Jurijem Borzakovským a se zastupujícím šéfem Ruské atletické federace Vadimem Zeličenokem.

Světová antidopingová agentura WADA v pondělí doporučila vyloučit Rusko z mezinárodní atletické asociace IAAF a ze všech soutěží včetně OH v Riu.

Důvodem je systematický doping a porušování antidopingového kodexu. Kreml obvinění odmítá s tím, že neexistují důkazy.

Letadlo s představiteli ruské atletiky nemohlo v Soči přistát, místo toho Borzakovskij a spol. jednali ve městě Miněralnyje Vody s šéfem ruských olympioniků Alexandrem Žukovem.

Národní olympijský výbor současně vydal prohlášení, ve kterém souhlasí s tvrdým potrestáním dopingových hříšníků.

„Současně ale nesmí být čestným sportovcům upíráno právo účastnit se závodů,“ uvedl v reakci na hrozbu vyloučení ruských atletů ze soutěží.

O případných sankcích vůči ruské atletice bude rada IAAF jednat v pátek. Sama WADA už v úterý následovala jedno z doporučení nezávislé vyšetřovací komise a odebrala akreditaci moskevské antidopingové laboratoři. Její ředitel Grigorij Rodčenkov o pár hodin později rezignoval.

Středeční Putinova schůzka se zástupci ruské atletiky v Soči byla naplánována již dříve, ale původně se měla týkat hlavně příprav na olympijské hry.

Není vyloučeno, že novým šéfem laboratoře se stane expert ze zahraničí, alespoň to vyplývá z tvrzení ministra sportu Vitalije Mutka po jednání s představiteli WADA.

Mutko agentuře R-Sport řekl, že je k takovému kroku „připraven, pokud to bude nutné“. Rusko podle něj bude v této věci s WADA spolupracovat a ministr si už vyžádal pokyny k realizaci reformních kroků.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz