Ten den jí vůbec nebylo dobře, trápila ji střevní chřipka. Ale kéž by tohle pro Julii Stěpanovovou byla ohledně minulé neděle jediná patálie! Přišlo totiž něco daleko horšího - a především něco, co nespraví odpočinek a pár prášků.
Její olympijský sen se rozpadl.
Aspoň zatím.
Proč Julia Stěpanovová mohla běhat - a teď nesmíTřicetiletá půlkařka mohla díky pomoci při odhalování systematického dopingujako jediná Ruska startovat na letošním mistrovství Evropy a v Rio de Janeiru měla závodit jako neutrální sportovkyně. Jenže MOV v neděli rozhodl, že na hry nesmí z Ruska nikdo, kdo měl v minulosti problémy s dopingem. No a Stěpanovová byla v roce 2013 potrestána na dva roky za nesrovnalosti v biologickém pasu. |
„V takovou chvíli se vám chce brečet a jste zklamaní. Ale teď je nový den a je potřeba zase bojovat. Protože si myslíme, že bojujeme za správnou věc,“ řekl pro AP její manžel Vitalij, který pro světové agentury zastával roli mluvčího rodiny.
Mezinárodní olympijský výbor totiž svým pro někoho šalamounským a pro jiného alibistickým verdiktem rozhodl: Sice nevylučujeme plošně všechny Rusy, ale do Ria nesmí nikdo, kdo dříve dopoval.
Jako Stěpanovová.
Jako žena, bez jejíhož přispění by se přitom žádný monstrózní dopingový skandál možná nekonal.
MOV? Silná slova, slabé skutky
Prezident Vladimir Putin ji nazval Jidášem, neb prý zradila národ. Julia a Vitalij se stali těmi, jež svět 21. století nazývá whistleblowery - lidmi, kteří se spolupodílejí na odhalování nepravostí vynášením informací. Pro co mají Rusové u Stěpanovové jednoduše výraz práskač, to Mezinárodní atletická federace pojmenovala takto: „Opravdu výjimečně přispěla k ochraně a prosazování idejí čisté atletiky, fair play a autentičnosti našeho sportu.“
No a co teď s tím?
Jako by si i na MOV uvědomili, že tohle je mimořádně špatný vzkaz - a obratem manželům Stěpanovovým nabídli, že je do Ria zvou jako hosty. Což Vitalije dost rozčililo.
Za Bacha se stydím, říká o šéfovi MOV bojovník proti dopingu Harting |
„Připadali jsme si asi takhle: To si nás chcete koupit? Že nám dáte akreditaci a přístup do VIP lóží? Tohle je váš přístup k whistleblowerům?“ líčil Stěpanov. „S panem Bachem jsme nikdy nehovořili, vyměnili jsme si jeden e-mail. MOV mluví o nulové toleranci, ale při jednání s nimi takový pocit rozhodně nemáte. Silná slova, slabé činy.“
Začíná tak nový boj.
Už na atletickém evropském šampionátu, kde Stěpanovová v červenci jako jediná Ruska startovala pod neutrální vlajkou, ji při rozhovorech hlídali bodyguardi. Žije v USA na utajeném místě, ve vlasti má prašivou pověst.
„Přitom by si podle mého nyní start na olympiádě zasloužila mnohem více než v časech, kdy byla na černé listině,“ uvedl její choť. „Zdá se mi, že MOV ani nevěnoval dostatek času tomu, aby se snažil rozsah dopingu v Rusku pochopit. Místo o čistý sport jim dle mého jde především o ochranu vlastní organizace. Tohle je jasná zelená dopujícím: Ničeho se nebojte - místo abychom potrestali systém, potrestáme raději whistleblowery.“
Celá aktuální ruská kauza je temným příběhem a ani Stěpanovová v něm nemá jednoznačně kladnou roli. Jenže tohle přece je podstatou spolupracujících svědků: pokud jejich pomoc odhalí mnohem větší zlo, než oni sami prováděli, výměnou za ochotu se jim trest snižuje (či rovnou úplně maže).
„Tento verdikt je pro nás velmi znepokojující. V budoucnu lidi od takových činů odradí,“ uvedl šéf Světové antidopingové agentury Olivier Niggli.
Divné to časy pro atletiku i olympiádu jako takovou. Žena, která se nejprve sama provinila, se posléze stala svým způsobem hrdinkou - a nakonec naopak pyká tvrději než většina ruské výpravy.
A tak dělá to jediné, co (z)může: běhá a trénuje.
„Normálně se připravuje. Ví, že velkou medaili už nikdy nezíská, ale sní o účasti. Aby se dozvěděla, jak rychle může běhat jako poctivá atletka,“ řekl Vitalij Stěpanov.
Ale v Riu se to dozvědět nemusí.