Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin mě považuje za zrádce. Nenechám se zastrašit, říká žena, co odhalila doping

Sport

  8:00
PRAHA - Její otec alkoholik ji stejně jako matku a dvě sestry v mládí pravidelně bil. A i když se atletka Julia Stěpanovová dokázala z nuzných podmínek v Kursku díky svému talentu dostat a na trati 800 metrů získala řadu medailí, život dál úplně idylický nemá. S manželem Vitalijem a tříletým synem Robertem jsou na útěku. Bojí se totiž o svůj život, protože ji kvůli odkrytí státního dopingového programu vyhrožuje smrtí tamní tajná služba.

Běžkyně Julia Stěpanovová. foto: Reuters

Když před dvěma lety Vitalij, někdejší pracovník RUSADA (Ruské antidopingové agentury) odvyprávěl stanici ARD, jakým způsobem je ruská vláda zapletena na krytí dopingu ruských sportovců, Julia věděla, že je zle.

Ruské hokejistky odevzdaly mužské vzorky moči. Doping se v Soči maskoval i kávou a solí

S manželem a tehdy jednoletým synem okamžitě opustili svůj byt v Moskvě a odjeli do Mnichova. Po třech měsících však pár musel uprchnout do USA, kde se ukrývá pod jinou identitou.

Kdyby to neudělali, podle Juliiných slov by jim hrozilo, že jí i manžela by někdo z ruských tajných služeb připravil o život.

„V Rusku mě všichni, včetně Vladimira Putina, považují za zrádce. Na můj mail, i na ten manželův chodil výhružné zprávy o tom, že nás najdou zabijí, i proto jsme museli z Německa odjet a ukrývat se,“ řekla BBC Stěpanovová.

„Já jsem ale žádné vědecké tajemství neprozradila. Odhalila jsem jen pravdu, které má země nechce čelit. Jediný důvod, proč jsem se rozhodla mluvit, je ten, abych to zastavila,“ doplnila ruská atletka.

V Rusku dopují všichni sportovci

Už ve dvaceti letech si zažila peklo, její trenér Vladimír Mochněv ji donutil k tomu, aby si píchla do těla testosteronovou injekci, aby jí pomohl dostat se rychle zpátky do formy po vážné infekci dýchacích cest.

„Věděla jsem, že to bylo zakázáno, ale můj trenér mi vyprávěl, že je to všude v Rusku normální, že to dělají všichni sportovci,“ popisovala Stěpanovová.

Zdrcující zpráva o ruském dopingu: přes tisíc sportovců z 30 odvětví

Když si Stěpanovová píchla první injekci, musela v tom pokračovat. Začala brát anabolické steroidy, z čehož byly její svaly tak ztuhlé, že mohla sotva chodit.

Až v roce 2009 narazila. Mladý idealista a zaměstnanec RUSADA Stěpanov ji přesvědčil, že jí doping ničí život a ať se pokusí ze spáru ruské chobotnice vymanit.

„Zpočátku jsem se posmívala jeho naivitě. Řekla jsem mu, že všichni sportovci dopují a že jeho agentura často pomáhá jejich doping zakrýt,“ přiznala Ruska.

Stěpanovovou nikdo nechtěl slyšet

Stěpanov však neustoupil, změnil mladé Julii myšlení, navíc se pár rychle sblížil a dva měsíce od prvního setkání ji Vitalij požádal o ruku.

A to přestože spolu vzali, už jako paní Stěpanovová byla Julie v roce 2012 potrestána Mezinárodní atletickou federací IAAF dvouletým trestem za nesrovnalosti v jejím biologickém pasu.

Na doping v Rusku bude dohlížet Isinbajevová, sankce MOV však trvají dál

Po vypršení trestu se měla Julie vrátit do národního týmu. Místo toho se však rozhodla napsat Světové antidopingové federaci WADA 10stránkovou zpověď o všem, čím si musela projít a čeho byla svědkem.

O to větším zklamáním však bylo, že ho WADA ignorovalo, stejně jako ty, které jí psal Vitalij. To Julii nastartovalo k tomu, aby začala shánět přímé důkazy o krytí dopingu ruských sportovců.

Začala na svůj mobil nahrávat své trenéry, lékaře a kolegy o užívání zakázaných látek. Všechny pak předala německé stanici ARD, která v listopadu 2014 vydala dokument o tom, jak se ruská vláda podílí na krytí dopingu.

Nikdy bych nic neudělala jinak

Vše vedlo k tomu, že bylo všem ruským atletům, vzpěračům a dalším sportovců zakázáno zúčastnit se olympijských her v Riu de Janeiro. A tím i Stěpanovové, která sice pod ruskou vlajkou závodila na červnovém ME v Amsterdamu, do Brazílie však nesměla.

A smět nebude už zřejmě nikdy do své vlasti. V létě totiž hacker naboural její účet u WADA a zjistil, kde přesně se Stěpanovová v USA se svou rodinou ukrývá. Proto se musela přestěhovat na jiné místo.

Tyčkařka Jelena Isinbajevová nebude mít šanci získat třetí olympijské zlato.
Ruské chodkyně.

Navíc až donedávna neměla celá rodina prakticky žádné peníze. Až WADA nabídla oběma, aby se stali poradci ve věci rozkrytí dopingu v Rusku.

A i když se oba pořád schovávají před veřejností, ani jeden svého rozhodnutí bojovat proti ruskému systému nelituje. „Nikdy bych neudělala nic jinak. Nenechám se nikým zastrašit,“ dodala Stěpanovová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!