7. května 2014 15:22 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Quintana, Rodríguez, nebo někdo jiný? Hrůzu nahánějící Giro je tady

Giro d'Italia 2013 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Giro d'Italia 2013 | foto: ČTK

PRAHA Dva muži, kteří byli v závěrečné horské etapě minulé Tour silnější i než celkový vítěz Chris Froome, si to mají rozdat o titul na Giru d’Italia. Dva necelých 60 kilo vážící střízlíci, kteří jsou v horách mistry zdrcujících nástupů - a nemilují časovky. Dva korunní princové z třítýdenních cyklistických klání. Mladík a veterán.

Kolumbijec Nairo Quintana, lídr týmu Movistar, druhý na Tour.

A Španěl Joaquim Rodríguez, lídr stáje Kaťuša, třetí tamtéž.

To jsou dva největší kandidáti na zlatavou trofej pro šampiona. Cyklistické Giro vyrazí na svoji 24denní pouť opět jednou z ciziny. V severoirském Belfastu se v pátek startuje.

Až bolestivý Monte Zoncolan, teprve popáté v itineráři Gira, má však v předposlední etapě rozhodnout. Z vesničky Ovaro, od nápisu Brána k peklu, se tam jezdci vydají na místy 22procentní ďábelské stoupání.

Etap nahánějících husí kůži však najdete v itineráři mnohem víc. Ta šestnáctá míní cyklisty zavést do legendárních průsmyků Gavia (2 618 m) a Stelvio (2 758 m) a vyvrcholí 22kilometrovým stoupáním do Val Martella. Loni právě tuto tehdy královskou etapu zrušila chumelenice. Letos se chystá repete.

A pak tu budou dny připomínající výročí 10 let od tragické smrti slavného „Piráta“ Marka Pantaniho. V nich peloton zamíří na stoupání, kde Pantani pravidelně trénoval (Monte Carpenga), ale především na místa, kde dobyl své památné triumfy (Oropa, Montecampione).

Giro už v dubnu? To by nešlo!

"Giro je vždy nejtvrdší ze všech třítýdenních Grand Tour," říká Cadel Evans, "ten třetí vzadu" mezi kandidáty titulu. Australanovi letos šéfové jeho týmu BMC nařídili: Místo Tour se zaměříš na Giro. Nejprve nebyl nadšen. Nyní však poukazuje: "Po 10 letech, kdy byla Tour vždy vrcholem mé sezony, jako by tím z mých zad odvalili balvan."

V 37 letech má formu a sebevědomí, podpořené triumfem v etapovém závodě Kolem Trentina. Má možná i poslední šanci na titul ze závodů Grand Tour. Zvlášť když ve dvou časovkách, z nichž ta rovinatější je 41kilometrová, může najet cenné desítky vteřin na dva top favority.

Rodríguezovi naopak závěrečná časovka "sebrala" už titul z Gira 2012. Španěl má jedno druhé, tři třetí a dvě čtvrtá místa z Gira, Tour či Vuelty, byl také stříbrný a bronzový na mistrovství světa, ale na velké vítězství stále čeká.

Dočká se v 35 letech?

"Připadám si odolnější než dřív, jako bych byl podruhé mladý," tvrdil Rodríguez zkraje dubna. Ovládl na jaře závod Kolem Katalánska, kde porazil Contadora, Frooma i Quintanu. Pak přišly potíže. Pád na Amstelu, pohmožděné obratle, další pád, bolesti hrudníku.

Quintana se místo toho, aby jezdil klasiky, raději na delší dobu odklidil s parťákem Castroviejem do Kolumbie. "Tam jsme simulovali etapy z Gira i časovky," vykládá před svou druhou Grand Tour a ujišťuje: "Pojedu o titul. Mám nejlepší podpůrný tým ze všech."

Peloton na Giro d'Italia

Také své schopnosti v kratších rovinatých časovkách postupně vylepšuje, což prokázal na Tirrenu-Adriatiku, kde v ní uhájil celkové druhé místo a byl rychlejší než Contador.

Na letošním Giru budou i Kolumbijec Urán (Omega), Italové Basso (Cannondale), Scarponi (Astana) a Pozzovivo (AG2R), předloňský vítěz Kanaďan Hesjedal a Ir Martin (oba Garmin) či další Ir Roche, který je společně s Polákem Majkou kapitánem týmu Tinkoff-Saxo. Sprinterským králem se chce stát Němec Kittel (Giant-Shimano), konkurovat mu míní Francouz Bouhanni (FdJ).

Zato loňský vítěz Vincenzo Nibali chybí, stejně jako Chris Froome, šampion Tour. Oba se soustředí na závod ve Francii. Přílišná blízkost obou podniků zůstává pro mnohé cyklisty strašákem.

Mauro Vegni, ředitel Gira, si na toto téma posteskl Brianu Cooksonovi, prezidentovi UCI: "Potřebujeme revizi termínové listiny, aby na Giro i Tour mohli jet všichni nejlepší. Se současným kalendářem to nikdy nebude možné."

Řešení je nicméně obtížné. Návrh, aby se Giro konalo už v dubnu, Vegni rázně odmítá: "I v květnu máme potíže se sněhem ve velehorách. A vynechat Dolomity? To by nám fanoušci neodpustili."

Také česká čtveřice Kreuziger, Štybar, König a Bárta vzhlíží letos k Tour. Největší českou stopou na Giru tedy bude v Beskydech žijící Australan Adam Hansen: cyklistický Iron Man, startující už na osmé Grand Tour v řadě! Loni i předloni absolvoval všechny tři, letos má v úmyslu totéž.

Tomáš Macek