Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Raději zůstávám realistou

Sport

  15:27
INNSBRUCK/PRAHA - V Innsbrucku konečně nemusel naskakovat do rozjetého vlaku. K fotbalistům Ahlenu a Plzně přišel trenér František Straka vždy uprostřed rozehrané soutěže. Při svém zatím posledním angažmá si mohl hráče v klidu připravit na novou sezonu.

František Straka foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Ligový debut v Rakousku čeká bývalého kouče Teplic a Sparty už dnes. V úvodním kole změří Innsbruck síly se Sturmem Štýrský Hradec.

Co všechno jste stihl s mužstvem během letní přestávky?
Všechno bylo sladěno tak, aby šestitýdenní cyklus vyvrcholil prvním soutěžním zápasem. Nemuseli jsme nikam cestovat. V prostředí, kam jezdí na soustředění také hodně českých klubů, jsme my doma.

Jak se vám dařilo výsledkově?
Začátky vypadaly hodně kostrbatě. Zahráli jsme si se Spartakem Moskva, nastoupili třeba proti Limassolu. To bylo zrovna období, kdy hráči dostávali do těla. Náš herní systém se začal projevovat až později. A doufám, že vítězství 1:0 proti Nantes dodalo mančaftu potřebné sebevědomí.

Největší posilou Innsbrucku je útočník Jiří Mašek. Máte na jeho příchodu velký podíl?
Měl jsem v hlavě vytipované určité typy hráčů. Ohlížel jsem se po těch, jež jsem znal z dřívějška. AJirku jsem chtěl, to pro mě byl základ. Jsem rád, že se ho podařilo z Turecka přivést. Jinak jsem se zajímal i o Zbyňka Pospěcha ze Sparty, ale tenhle transfer nevyšel.

Zamlouvá se vám systém rakouské ligy? V soutěži je pouze deset týmů a vzájemně se během jednoho ročníku utkají čtyřikrát.
Má to výhody i nevýhody. Kdyby se třeba hrálo čtyřikrát derby Sparta - Slavia, tak by to bylo pro fanoušky určitě zajímavý. Když se potkávají často špičkové kluby, zvyšuje to pravděpodobnost, že budou nabité stadiony. Tento systém přináší ale také duely týmů, kterým jde už jen o prestiž.

Koho favorizujete na nejvyšší příčky před začátkem soutěže?
Rakouský fotbal má vzestupnou tendenci, ale nejspíš zůstane dál rozdělený. Jasně vyčnívá Salcburk. Má rozpočet 50 milionů eur, navíc ho vedou Matthäus a Trapattoni. O titul s ním můžou soupeřit tradičně Austria a Rapid. Od čtvrtého místa to bude hodně natěsnané.

Kam řadíte ambice Innsbrucku?
Rád bych se posunul dopředu, ale raději zůstávám realistou. Cokoliv lepšího než deváté místo z minulé sezony bude úspěch.

První tři zápasy navíc absolvujete na hřištích soupeřů...
Nic jiného nám nezbývá. Zato se vrátíme na zrekonstruovaný stadion. Do krásné arény pro třicet tisíc lidí, která bude připravena pro evropský šampionát v roce 2008.

V české lize bylo vaším nejoblíbenějším utkáním derby pražských „S“. Jaký zápas pro vás bude mít největší náboj v Rakousku?
Konfrontace s Matthäusem a Trapattonim pro mě bude hodně výjimečná. Nedávno jsme se potkali na nějaké tiskové konferenci. Na zápasy se Salcburkem se proto těším. Ale zajímavá pro mě budou všechna utkání, v nichž o něco půjde.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat