25. dubna 2015 19:18 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lavina musela být kamenná a ledová, říká o tragédii na Everestu Jaroš

Radek Jaroš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Jaroš. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Mt. Everest vzal během soboty život nejvíce horolezcům ve své historii. Obří zemětřesení v Nepálu spustilo na nejvyšší hoře světa lavinu, která pohřbila nejméně 18 lidí. „Určitě to nebyla lavina sněhová, ale ledová a kamenná,“ analyzuje na dálku situaci držitel Koruny Himaláje Radek Jaroš.

Lidovky.cz: Co se vám po zjištění tragédie honí hlavou?
Těžko se mi zatím věří, že lavina zasypala základní tábor. Zemětřesení je mimořádná událost, takže je možné, že to tam dojelo. Ale jen přemýšlím odkud kam.

Lidovky.cz: Myslíte tedy, že byl tábor postaven na neobvyklém místě?
Hlavně tou polohou. Základní tábor se normálně staví tak uprostřed, že je z boků relativně bezpečno. Ale všechno je to pouze relativní.

Lidovky.cz: Jak teď budou ve výšce 5100 metrů probíhat záchranné práce?
Na ně určitě nespadla žádná lavina sněhu. Pokud opravdu zasypala základní tábor lavina, tak to byla lavina kamenná a ledová. Lidé, kteří jsou v ní, nemají šanci. Jde o stovky kilogramů v tom nejlepším případě a o stovky tun v tom normálním. Všechna těla, která semlela, rozdrtila napadrť. Tam pokud se budou vyhrabávat, tak jen mrtví. 

PŘÍMÉ SVĚDECTVÍ

Jarošovu hypotézu o tom, že lavina musela být kamenná a ledová, potvrzuje přímé svědectví z místa. Viděli jsme mnoho zraněných a mnoho zranění na zadní části těla. Byly to údery od kusů skal a ledu, které trefovali jedince, jež před lavinou utíkali,“ objevil se na facebookové stránce Use The World příspěvek od jednoho z horolezců.

Lidovky.cz: V základním táboře bylo okolo tisíce lidí a počet obětí byl zatím určen na osmnáct. Lidovky.cz: Co teď bude s těmi, kteří se stihli zachránit?
Zbalí se a odejdou. Samozřejmě ti bohatí nebo vyděšení si zaplatí vrtulník a odletí, ale zbytek půjde pěšky.

Lidovky.cz: Už jste se někdy osobně setkal s tím, aby zemětřesení spustilo lavinu?
Jsem tady, takže naštěstí ne.

Lidovky.cz: Dá se tomu vůbec nějak předcházet?
Ne, to je jiná moc. Jsme hříčka přírody.

Lidovky.cz: V základním táboře si asi člověk ani žádné nebezpečí nepřipouští, že?
Tam lavina opravdu nehrozí. Samotného mě zajímá, co se z toho vyklube. Znamená to, že museli nahnat tábor do míst, kde se normálně nestaví. Existuje jedno tradiční místo, ale Everest je tak extrémně obsypaný horolezci, že asi nestačilo. Normálně bývá pod horou dvacet až padesát horolezců, tady jich bylo tisíc. Duben a květen je totiž lezecká sezona.

OBĚTÍ BUDE PŘIBÝVAT

Indická armáda zatím našla 18 těl v základním táboře. Dosud není ale znám ani přibližný počet horolezců, kteří se ještě před zemětřesení vydali směrem k vrcholu.

Lidovky.cz: Už v tuto chvíli je to největší katastrofa v historii hory. Může se to nějak podepsat na její návštěvnosti?
Ne. Jsme nepoučitelní a každý si bude pořád říkat, že jemu se to nestane.

Lidovky.cz: Máte informace, zda tam nebyli nějací Češi?
Neříkám, že tam nejsou, ale já nevím o nikom, kdo se na Everest chystal. Permanentky pro vstup na takové hory vydávají Nepálci, tam by kdyžtak byli zaregistrovaní.

FOTO: Žádné nánosy sněhu. Základní tábor pod výstupem na Mount Everest rozcupovaly řítící se kameny a kusy ledu.

Humanitární organizace vyhlásily sbírky na pomoc Nepálu

České humanitární organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem ničivého zemětřesení. Češi mohou přispívat na sbírková konta Českého červeného kříže, Člověka v tísni, Charity ČR a organizace ADRA.

Peníze pro organziaci Člověk v tísni mohou lidé posílat na konto sbírky SOS NEPÁL na číslo účtu 54333345/0300.

Příspěvky na českou Charitu mohou lidé posílat na účet 55660022/0800, variabilní symbol 107.

Další sbírku organizuje humanitární organizace ADRA, číslo jejího konta 66888866/0300, variabilní symbol 380. Zájemci mohou využít i dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA, kterou je možné zasílat na číslo 8777.

V postižené oblasti pomáhají i pracovníci Červeného kříže. Jeho česká pobočka shromažďuje finanční prostředky na sbírkovém účtu 333999/2700, variabilní symbol 1504.

Martin Křížek

Autor

Martin Křížekmartin.krizek@lidovky.czČlánky