21. ledna 2015 14:57 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nadal málem zvracel i vzdal. Po euforii ocenil ušlechtilé gesto

Rafael Nadal měl toho během zápasu s Timem Smyczekem plné zuby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rafael Nadal měl toho během zápasu s Timem Smyczekem plné zuby. | foto: Reuters

MELBOURNE/PRAHA Čtyři hodiny a dvanáct minut sledovala Rod Laver Arena dosud nejpoutavější zápas letošního Australian Open. Loňský finalista Rafael Nadal v něm bojoval s vlastním tělem i překvapivě skvěle hrajícím soupeřem Timem Smyczekem. Ten sice po pěti setech prohrál, přesto odcházel za aplausu publika, i díky ušlechtilému gestu fair play.

V žebříčku se nikdy nevyšplhal výš než na 73. místo. Ve středu večer se však Tim Smyczek ocitl blízko životní výhře. Nad Rafaelem Nadalem vedl 2:1 na sety a dlouho ho trápil i v páté, rozhodující sadě.

A přece se za stavu 5:6 a 0-30, když stál na pokraji vyřazení, odhodlal k ušlechtilému gestu. Nadala při prvním servisu rozhodil výkřik z publika a míč zahrál do autu. Smyczek však okamžitě zareagoval a nechal Nadala podání zopakovat.

Rafael Nadal měl toho během zápasu s Timem Smyczekem plné zuby.
Rafael Nadal měl toho během zápasu s Timem Smyczekem plné zuby.
Strach z budoucnosti? Nadala děsí, kam tenis spěje.
Rafael Nadal se osušuje během zápasu s Timem Smyczekem.

„Evidentně ho to rozhodilo. Přišlo mi to jako správná věc,“ říkal Smyczek. Nadal se poté dostal do vedení 40-0. Tři mečboly sice promrhal, ale čtvrtý už využil.

Pak padl k zemi, vypadal, že ho přemáhá dojetí. Radoval se tak, jak obvykle oslavuje velké, finálové triumfy. Ve středu ho neobyčejná vůle dotáhla k výhře ve 2. kole.

I ta však pro něj hodně znamená. Po loňské sérii zdravotních problémů totiž stále hledá ideální formu i fyzickou pohodu. V průběhu zápasu se nechával ošetřovat, působil unaveně.

Nadala nadchlo soupeřovo fair play

První Nadalova slova po výhře v zápase mířila ke Smyczkovi a jeho sympatickému projevu fair play. „Gratuluju mu, je to opravdový gentleman. Ne mnoho lidí by udělalo něco podobného,“ řekl.

„Nevím, co se mnou bylo. Měl jsem křeče po celém těle, necítil jsem se vůbec dobře. Po hodině hry se mi začala motat hlava, málem jsem zvracel. Přemýšlel jsem, že to vzdám.“ říkal Nadal. „Od Wimbledonu jsem odehrál jen pár zápasů a ještě nejsem v ideální pohodě.“

Toho si všiml i Smyczek. Jemu naopak vycházelo téměř vše. Dal 15 es a zahrál 64 vítězných úderů. „Zato Nadal hrál svoji C nebo D hru. A stejně mu to stačilo na výhru. Proto je nejlepší,“ ocenil 27letý Američan.

V nejlepší formě však nyní Nadal rozhodně není. Pomůže mu vydřená výhra? Napoví pátek, kdy se Španěl utká s Izraelcem Selou.

Ondřej Novotný