10. listopadu 2011 18:45 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ragbista přežil pochod smrti. Esesáky obelstil jako na hřišti

Miloš Dobrý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Dobrý. | foto: Lidové noviny

PRAHA Možná je známější jako legendární ragbista, ale než se na dráhu se šišatým míčem vydal, dostalo se mu kruté lekce. Předtím totiž denně dýchal vzduch mezi životem a smrtí. Prošel nacistickými útrapami v Terezíně, hrůzou v Osvětimi i ve Schwarzheide, přežil i závěrečný pochod smrti zpět do Terezína.

„Odmalička jsem byl sportovně založený, myslím, že mi to hodně pomohlo,“ říká osmaosmdesátiletý Miloš Dobrý. Pořád statný chlap s pevným stiskem ruky.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Zástup více či méně zubožených vězňů se šoural po prašné silnici směrem k Terezínu, esesáci, kteří je ty dlouhé dny na cestě od Drážďan provázeli, se už před Litoměřicemi kamsi vytratili. Najednou se přiblížila postava českého četníka: Vítejte ve svobodné Československé republice!

„Koukali jsme na něj s bráchou jako na zjevení. Pořád jsme čekali, že to může být nějaká zrada, že se náckové zase někde objeví a začnou střílet. Ujišťoval nás, že ne, ale nám ne a ne dojít, že ten blbej čas konečně končí...“

Neuvěřitelný příběh Miloše Dobrého najdete v pátečním vydání deníku Lidové noviny v unikátním cyklu Pohnuté osudy.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.