30. prosince 2015 18:14 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Přešlap ragbyové hvězdy. Williams zveřejnil fotky mrtvých syrských dětí

Sonny Bill Williams na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sonny Bill Williams na tiskové konferenci. | foto: www.wikipedia.org

PRAHA Po říjnovém triumfu Nového Zélandu na ragbyovém mistrovství světa se stal Sonny Bill Williams miláčkem fanoušků. Svou zlatou medaili totiž ragbista věnoval malému chlapci, který vběhl na hřiště a byl sražen ochrankou. Teď ale naopak Williams čelí kritice za nehumánnost - na svém twitterovém účtu zveřejnil fotky mrtvých syrských dětí. Upozornění - drastické snímky jsou na konci tohoto textu.

„Co tyhle děti komu udělaly?“ ptá se Williams pod fotkami dvou mrtvol ležících na ulici. Příspěvek ragbyové hvězdy okamžitě vzedmul vlnu nevole a kritiky. „Měl jsi tam dát upozornění na citlivý obsah,“ napsal Williamsovi jeden z fanoušků a upozornil na to, že drastické obrázky na hráčově twitteru uvidí i tisíce dětských fanoušků ragby. „Jsi sportovec, nemluv do politiky,“ psali jiní.

Třicetiletý Williams jako host organizace UNICEF před Vánoci navštívil tábor pro uprchlíky ze Sýrie nacházející se v libanonském Bekaa Valley a podle BBC byl zdejší situací hluboce zasažen.

Na sociálních sítích zveřejňoval příběhy uprchlíků z válkou rozvrácené země a velmi se zasazoval o zlepšení povědomí o tamějších podmínkách. „Zraňuje to mé srdce. Udělám cokoliv, abych pomohl,“ neskrýval ragbista pohnutí nad osudy utečenců.

Teď ale v dobré víře udělal přešlap. Od zveřejnění fotek zastřelených dětí se distancoval i UNICEF. „Je to zásadní porušení práv těchto dětí,“řekl pro New Zealand Herald mluvčí organizace Patrick Rose. „Kdyby byl naším ambasadorem, takové jednání bychom mu určitě nedovolili,“ přiznala výkonná ředitelka UNICEFu na Novém Zélandu Vivien Maidabornová.

Novozélanďan Sonny Bill WIlliams ukázal, že má srdce ze zlata.
Charlie Lines se svou trofejí.

Williamsův krok zveřejnit fotky válečných obětí (odkud fotky pochází ani identita mrtvých dětí nejsou známy) ale má i pozitivní odezvy. „Je dobré ukázat realitu ve vší její krutosti a syrovosti,“ napsal na ragbistův twitter jeden z fanoušků.

Sám hráč přiznal, že zážitek z Libanonu radikálně změnil jeho pohled na svět. „Otevřelo mi to oči. Změnil jsem se, a to k lepšímu,“ přiznal Williams a opakovaně vyzval k zamyšlení nad zbytečností a krutostí války.