Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přešlap ragbyové hvězdy. Williams zveřejnil fotky mrtvých syrských dětí

Sport

  18:14
PRAHA - Po říjnovém triumfu Nového Zélandu na ragbyovém mistrovství světa se stal Sonny Bill Williams miláčkem fanoušků. Svou zlatou medaili totiž ragbista věnoval malému chlapci, který vběhl na hřiště a byl sražen ochrankou. Teď ale naopak Williams čelí kritice za nehumánnost - na svém twitterovém účtu zveřejnil fotky mrtvých syrských dětí. Upozornění - drastické snímky jsou na konci tohoto textu.

Sonny Bill Williams na tiskové konferenci. foto: www.wikipedia.org

„Co tyhle děti komu udělaly?“ ptá se Williams pod fotkami dvou mrtvol ležících na ulici. Příspěvek ragbyové hvězdy okamžitě vzedmul vlnu nevole a kritiky. „Měl jsi tam dát upozornění na citlivý obsah,“ napsal Williamsovi jeden z fanoušků a upozornil na to, že drastické obrázky na hráčově twitteru uvidí i tisíce dětských fanoušků ragby. „Jsi sportovec, nemluv do politiky,“ psali jiní.

Dojemné gesto. Ragbista daroval zlatou medaili chlapci, kterého srazila ochranka

Třicetiletý Williams jako host organizace UNICEF před Vánoci navštívil tábor pro uprchlíky ze Sýrie nacházející se v libanonském Bekaa Valley a podle BBC byl zdejší situací hluboce zasažen.

Na sociálních sítích zveřejňoval příběhy uprchlíků z válkou rozvrácené země a velmi se zasazoval o zlepšení povědomí o tamějších podmínkách. „Zraňuje to mé srdce. Udělám cokoliv, abych pomohl,“ neskrýval ragbista pohnutí nad osudy utečenců.

Teď ale v dobré víře udělal přešlap. Od zveřejnění fotek zastřelených dětí se distancoval i UNICEF. „Je to zásadní porušení práv těchto dětí,“řekl pro New Zealand Herald mluvčí organizace Patrick Rose. „Kdyby byl naším ambasadorem, takové jednání bychom mu určitě nedovolili,“ přiznala výkonná ředitelka UNICEFu na Novém Zélandu Vivien Maidabornová.

Novozélanďan Sonny Bill WIlliams ukázal, že má srdce ze zlata.
Charlie Lines se svou trofejí.

Williamsův krok zveřejnit fotky válečných obětí (odkud fotky pochází ani identita mrtvých dětí nejsou známy) ale má i pozitivní odezvy. „Je dobré ukázat realitu ve vší její krutosti a syrovosti,“ napsal na ragbistův twitter jeden z fanoušků.

Sám hráč přiznal, že zážitek z Libanonu radikálně změnil jeho pohled na svět. „Otevřelo mi to oči. Změnil jsem se, a to k lepšímu,“ přiznal Williams a opakovaně vyzval k zamyšlení nad zbytečností a krutostí války.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat