Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ragbyový slovníček: rozumíte, když se řekne skládka? A kdo je rojník?

Sport

  11:55
LONDÝN - Už dva týdny desetitisíce lidí chodí na dvanáct stadionů v Anglii a také do velšského Cardiffu, aby sledovali největší sportovní akci roku. Seznamte se se základními ragbyovými pravidly.

SRÁŽKA. Leone Nakarawa z Fiji (v červeném) se snaží zastavit soupeře. foto: Reuters

V sobotu večer se v ragbyovém chrámu v Twickenhamu odehraje nejdůležitější zápas základní části mistrovství světa. Domácí Anglie musí porazit Austrálii, aby udržela naději na postup do čtvrtfinále.

Světový šampionát ragbistů nadchl i fanoušky v Česku. S úžasem sledují to nejlepší z atraktivního, rychlého a tvrdého sportu, který je zároveň velmi složitý. Tady je na vysvětlenou několik základních pojmů.

DÍKY ZA PODPORU. Francouzští ragbisté tleskají fanouškům po vítězném utkání s...
SPORT, KTERÝ BOLÍ. Krvavé zranění si odnesl Novozélanďan Wyatt Crockett.

Hřiště. Hraje se na ploše, která má podobné rozměry jako pro fotbal. Délka je obvykle sto metrů plus brankoviště, které nesmí být kratší než deset metrů. Šířka je 68 až 70 metrů. Hřiště je rozděleno na menší části, zásadní význam kvůli obranným odkopům má území dlouhé 22 metrů od brankové čáry.

Hrací doba. Dvakrát 40 minut. Při ošetření vážnějších zranění či při čekání na verdikt videorozhodčího se čas zastavuje.

Počet hráčů. Lze vidět ragby o sedmi i o třinácti hráčích, ale to klasické se hraje s patnácti na každé straně. Pro základní rozestavení čeština používá dělení na rojníky a útočníky.

Zjednodušeně řečeno: rojníci odvádějí černou práci, aby za nimi seřazení útočníci měli možnost překonat obranu. Roj má osm mužů: první, druhou a třetí řadu. V jednotlivých řadách nastupují speciálně vytrénovaní jedinci. Na světové úrovni není možné, aby hráč třetí řady zaskočil v první. Rojníci se vážou do mlýna a zaujímají postavení v autech.

Na lavičce je připraveno osm náhradníků. Hru řídí spojky, mlýnová a útoková. Útoková spojka má vedle sebe tzv. centry, česky tříčtvrtky - silné, tvrdé a nesmírně rychlé borce. U postranních čar jsou pravé a levé křídlo, hru jistí zadák.

Rozhodčí. Hlavní, dva pomezní a videorozhodčí. Ten na vyžádání hlavního posuzuje, jestli byl míč položen do brankoviště, což znamená, jestli se dotkl země, jestli hráči nevypadl z ruky před dotykem, jestli hráč před položením nevyšlápl ze hřiště. Dále jestli kop na branku prošel mezi třemi tyčemi. Jestli při akci, z níž padla pětka, nedošlo k porušení pravidel a při posouzení faulu. Sám může do sluchátek hlavního upozornit na přestupek.

Skórování. Jsou čtyři možnosti, jak lze v ragby dosáhnout bodů. Položení míče do brankoviště je za pět bodů. Sudí může nařídit i trestnou pětku, když se bránící tým proviní zakázanou hrou během akce, která směřuje k položení.

Po pětce následuje kop, tzv. konverze za dva body.

Trestný kop je za tři body. Nařizuje se za vážnější přestupky.

Poslední možností ke skórování je drop gól čili kop ze hry. Střelec kope do míče po odrazu od země a samozřejmě musí trefit bránu. Památným dropem rozhodl Jonny Wilkinson finále MS 2003, jeho Anglie v prodloužení porazila domácí Austrálii.

Body do tabulky. Za výhru jsou čtyři body, za remízu dva, za porážku žádný. Za položení čtyř a víc pětek získá tým bonusový bod, za porážku o sedm a méně bodů má rovněž bonusový bod.

MLÝN. Herní situace, v níž dostávají těla hráčů nejvíce zabrat.

MLÝN. Herní situace, v níž dostávají těla hráčů nejvíce zabrat.

Mlýn.Osm hromotluků na každé straně. Mezi tři hráče první řady se vážou dva druhořadníci, z pravé a levé strany rváčci, scrum (mlýn) zezadu zajistí vazač. Na pokyn sudího do sebe narazí první řady obou týmů, především na krajních pilířích leží největší tíha, proto na těchto postech nastupují jen specialisté.

Mlýn se nařizuje za menší přestupek, což je například předhoz. Vhazování do mlýnu provede mlýnová spojka týmu, který se neprovinil. Na pozici středního hráče v první řadě je tzv. mlynář, který nohou „zamele“ a posune míč dozadu pro vazače či mlýnovou spojku.

Aut. Taktická varianta, která se používá k zisku území. Pokud míč opustí hřiště po podélné straně, následuje autové vhazování. Je několik možností, kde se vhazuje a která strana vhazuje.

Vhazuje se v místě, kde míč přešel postranní čáru: hráč s míčem vyšlápl ze hřiště; byl tam vytlačen protivníkem; po odkopu, kdy míč se nejprve dotkl hřiště a po odkopu z území 22 metrů.

Pokud hráč odkopával mimo území 22 metrů a míč poslal mimo hřiště, následuje aut z místa odkopu. Ve všech těchto případech vhazuje druhá strana než ta, od níž se míč do autu dostal. Po trestném kopu se vhazuje vždy z místa, kde míč přešel postranní čáru, a navíc vhazuje strana, která trestný kop zahrávala.

Předhoz. Základní přestupek. Pokud hráči vypadne míč z ruky a následně letí dopředu. Nebo když hráči míč vypadne na zemi a směřuje dopředu. Za předhoz se považuje i přihrávka směrem dopředu.

Ofsajd. Pro laiky nesmírně složité pravidlo. Obecně řečeno, hráč je v ofsajdu, když je před spoluhráčem s míčem, nebo před spoluhráčem, který jako poslední hrál s míčem, a zapojí se do hry. Za ofsajd se nařizuje trestný kop.

Zakázaná hra. Faul je přestupek, který se v ragby přísně trestá: sudí přímo na hřišti nařízením trestného kopu plus udělením žluté (vyloučení na 10 minut), případně červené karty (pro potrestaného zápas končí stejně jako ve fotbale). Zvlášť nebezpečné fauly navíc řeší disciplinární komise. Za faul se považuje například šlapání, podražení, kopání, nebezpečná skládka, atakování hráče ve výskoku.

Skládka. Jedna ze zásadních činností v ragby. Hráč zastavuje protivníka tzv. skládkou, nejčastěji za nohy od pasu dolů. Atakovat protivníka lze rukama a jen hráče s míčem. Za nebezpečnou skládku se považuje zastavení soupeře nad rameny - za krk, za hlavu. Při složení musí hráč na zemi uvolnit míč.

Trestný kop. Při zahrání lze využít čtyř možností: kop na bránu, kop do autu, rychlé rozehraní a mlýn. Na bránu se zahrává tehdy, když si kopáč věří, že získá pro tým tři body. Kop do autu využije tým v situaci, kdy potřebuje získat území.

Podobné je to s rychlou rozehrou - obrana soupeře je rozhozená a tým má možnost získat co nejvíc metrů. A pro mlýn se mužstvo rozhodne ve chvíli, kdy si potřebuje dojít pro pětku a nevěří si na autové vhazování a přitom ví, že má v mlýnu převahu.

Autor: