Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Raich vyhrál super-G. Poprvé v kariéře

13:43
CRANS MONTANA - Rakouský lyžař Benjamin Raich vybojoval v dnešním superobřím slalomu v Crans Montaně již 36. vítězství v závodech Světového poháru, ale poprvé zvítězil v rychlostní disciplíně.

Benjamin Raich foto: Reuters

Bývalý mistr světa a olympijský vítěz ve slalomu zároveň oslavil první triumf od zranění z loňského února, kdy si vážně pochroumal levé koleno a půl roku poté nemohl trénovat. "Měl jsem za vzor Marlies (Schildovou). Ta se dokázala vrátit po mnoha těžkých zraněních," uvedl Raich s odkazem na svou přítelkyni, která letos dominuje Světovému poháru ve slalomu.

Po pěti druhých místech v super-G si dal premiérovým vítězstvím také ideální dárek k úterním 34. narozeninám. "Je to dárek jako ze snu," řekl Raich, jenž porazil o 24 setin sekundy Francouze Adriena Théauxe.

Benjamin Raich

Benjamin Raich až dosud v super-G nezvítězil

Třetí byl se ztrátou 36 setin vítěz pátečního superobřího slalomu švýcarský veterán Didier Cuche, jenž ve své poslední sezoně v kariéře další triumf na domácí půdě nepřidal. Domácí derniéra populárního lyžaře v rychlostním závodě dnes k trati přilákala 23.000 diváků.

Opět se příliš nedařilo jeho krajanovi Beatu Feuzovi, který skončil desátý a nevyužil další příležitost posunout se do čela celkového pořadí SP před rakouského slalomáře Marcela Hirschera. Feuz zůstal třetí na Chorvatem Ivicou Kosteličem, ale ztrátu na Hirschera alespoň snížil na 15 bodů. Hirscher si páteční start v super-G nezopakoval, obhájce velkého křišťálového glóbu Kostelič po operaci kolena nezávodí.

Předchozí triumf v SP vybojoval Raich v prosinci 2009, kdy ve Val d'Isere vyhrál superkombinaci. Svým 36. vítězstvím si upevnil pozici nejúspěšnějšího aktivního sjezdaře v seriálu. V historickém pořadí je šestý, sedmý Američan Bode Miller na něj ztrácí tři výhry. "Vítězství v rychlostním závodě mi chybělo, teď to klaplo. Hodně jsem se na to nadřel, je to velká satisfakce," pochvaloval si Raich.