Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rajdlová vyměnila běžky za skokanské můstky

Sport

  22:08
PRAHA - Informace, že Kamila Rajdlová začne pomáhat s přípravou nejlepších českých skokanek na lyžích, vypadala na první pohled možná poněkud úsměvně. Vždyť si přece donedávna výtečně rozuměla s běžkami, a nikoliv se skočkami.

Kamila Rajdlová. foto: ČTK

Přesto její přechod k můstkům logiku má a reprezentační trenér Jaroslav Šimek si tenhle zajímavý nápad pochvaluje. "Běžkyně na lyžích podstupují větší dřinu než skokanky, to je jasné. I proto mají všechno, řekněme, víc srovnané. My jsme spíše takoví trochu hurá do větru," usmívá se.

Rajdlová před pár týdny nabídku přijala a hned se pustila do práce. Do přípravy vnesla třeba propracovanější rozcvičky, pozměnila i posilování. Žena ženě víc rozumí Ale co je možná úplně nejdůležitější, skokanky se konečně mohou svěřovat. Třeba se záležitostmi, které by chlapovi nejspíš nesdělily.

"Už v běžeckém nároďáku jsem říkala, že bychom měly mít v realizačním týmu určitě ženu," říká Rajdlová. "Aspoň jednu. A byla chyba, že se tak nestalo. Ať už by se jednalo o masérku, či třeba fyzioterapeutku. Jsem přesvědčená, že by neměla chybět v žádném družstvu. Žena totiž zcela jistě druhé ženě porozumí víc než chlap a lépe vyřeší případné problémy."

Rajdlová připouští, že technice skoků sice logicky dopodrobna nerozumí, nicméně zvolna do jejich tajů také proniká. Jak by také ne, vždyť jejím životním partnerem není nikdo jiný než David Jiroutek, reprezentační trenér českých skokanů. "Člověk ty skoky musí dostat takzvaně do oka. Když denně uvidíte desítky skoků, tak samozřejmě poznáte, jestli se někdo z hrany odrazil pozdě, nebo brzy; Jardovi Šimkovi ale do jeho profese mluvit nebudu," dušuje se.

A dodává, že se neobává varianty, že by se snad nyní v její rodině začalo hovořit už jen o skocích: "My jsme skoky s Davidem doma nikdy moc neřešili, člověk má často docela jiné starosti... Takže doufám, že se u nás nic nezmění," usměje se. "Tak to já s Davidem problematiku skoků konzultuju poměrně často, přece jen se u áčka chlapů dostane častěji k různým novinkám," povídá Šimek.

I vzhledem k tomu, že se skokanky protlačily do programu zimních olympijských her, Šimek i Rajdlová by rádi poněkud zprofesionalizovali tuhle partičku mladých veselých dívek. "Není to ale snadné, třeba i proto, že třem dívenkám z reprezentace je teprve kolem 14 let. Navíc nejsou všechny ze stejného místa, chodí do školy...," povídá Rajdlová. Hned si také všimla, že skokanky mají obrovské rezervy v kondici.

"Vylepšit musíme i oblast výživy, regenerace. Holky začaly třeba s kompenzačními cviky a už také pochopily, že nemohou posilovat jen nohy. Je toho dost..." Šimek ale nemá k ruce jen bývalou běžkyni na lyžích. Začal spolupracovat i s Evgenií Dubnovou, atletickou trenérkou, která rozumí zejména výšce a trojskoku. Aneb Šimek se ocitl v totálním obležení žen. "Nebojte, nezblázním se z toho," směje se. "U skokanských můstků vždycky nějaké chlapy potkám."

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat