Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rasismus a sexismus, nebo satira? Kreslíř čelí kritice, že zvěčnil zuřící Williamsovou

Sport

  6:00
PRAHA - Dosud ho znali jen opravdoví znalci karikatur. V neděli se však australský kreslíř Mark Knight dostal do centra zájmu. Kvůli tomu, že si vystřelil ze zuřící Sereny Williamsové. Kvůli sexismu a rasismu mu byly zablokovány všechny účty na sociálních sítích, jemu i jeho rodině vyhrožovali anonymové smrtí.

„NEMŮŽETE JI PROSTĚ NECHAT VYHRÁT?“ PTÁ SE ROZHODČÍ SOUPEŘKY. foto: Twitter @Knightcartoons

Rasismus a sexismus, nebo jen pouhá satira? Touhle otázkou se už pár dní zabývají čtenáři, ke kterým se dostala obrázek karikaturisty Marka Knighta, který pracuje pro australský deník The Herald Sun. 

Rozhodl se totiž vyobrazit zuřící Serenu Williamsovou, která zlostí rozšlapává svou raketu, zatímco umpirový rozhodčí se ptá její soupeřky: „Nemůžete ji prostě nechat vyhrát?“

I když je zmíněná soupeřka blondýnka, takže rozhodně nejde o soupeřku z finále US Open Naomi Ósakaovou, a ani rozhodčí není podobný Carlosi Ramosovi, který zmíněný zápas řídil, je zřejmé, že Knight na tento duel odkazoval.

Serena Williamsová se hádá s rozhodčím Carlosem Ramosem

A to proto, že Williamsová v sobotním finále podobným způsobem běsnila, když jí zmíněný sudí udělil trestný fiftýn, později i trestný gem a Američanka před domácím publikem nakonec prohrála. 

U rozšlapané rakety je navíc dudlík, čímž Knight reaguje na slova Williamsové, že je matkou, a proto by nikdy nepodváděla.

Tato fotografie se záhy rozšířila díky sociálním sítím po celém světě a stala se okamžitě hitem. Získal si totiž velkou řadu příznivců, ale i odpůrců, kterým se nelíbí, protože v ní spatřují rasistické stereotypy. Případně prvky sexismu.

Zřejmě nejznámější kritičkou je autorka populárních knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingová (J. K. Rowlingová), která oblíbenému australskému karikaturistovi vyčítá, že Williamsovou ztvárnil stereotypně směrem k ženě tmavé pleti, tedy s velkými rty, nozdrami a svaly, navíc skákající v rytmu samby. 

V tu chvíli se ale stala právě Rowlingová terčem kritiky.

„Vy jste nikdy neviděla, jak Serena vypadá? Vždyť má velké rty i nozdry a její postava je také veliká. Jak ji tedy měl Knight nakreslit, zvlášť když se jedná o karikaturu? S nordickými rysy?“ tázal se na Twitteru přispěvatel se jménem Damon Johnston.

Serena Williamsová mluví s rozhodčím Brianem Earleyem během ženského finále US...
Williamsová, která v závěru zápasu jen stěží zadržovala slzy, po druhém mečbolu...

„Knightovy kresby nejsou rasistické ani sexistické. Naprosto správně se vysmívá špatnému chování tenisové legendy. Mark má plnou podporu nás všech,“ zastal se svého zaměstnance Michael Miller, šéf vydavatelství, v němž Knight pracuje.

Na svém twitterovém účtu se navíc rozhodl Knight hájit sám.

„Před několika dny jsem nakreslil australského tenistu Nicka Kyrgiose (také tmavé pleti), jak se na US Open chová špatně. Netahejte, prosím, otázku pohlaví do záležitostí, kde se řeší špatné chování. Ale budiž, přijmu vaši písemnou omluvu,“ reagoval na jednu z kritiček.

Stejně tak, jako se dostalo podpory Knightovi, se řada lidí zastala dvacetileté Ósakaové, která si po výbuchu Williamsové a bučení fanoušků v New Yorku nemohla pořádně užít oslavy zisku prvního grandslamového titulu.

Zastání však měla u amerických tenisových legend v čele s Billie Jean Kingovou i sama Williamsová.

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat