Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rasismus a sexismus, nebo satira? Kreslíř čelí kritice, že zvěčnil zuřící Williamsovou

Sport

  6:00
PRAHA - Dosud ho znali jen opravdoví znalci karikatur. V neděli se však australský kreslíř Mark Knight dostal do centra zájmu. Kvůli tomu, že si vystřelil ze zuřící Sereny Williamsové. Kvůli sexismu a rasismu mu byly zablokovány všechny účty na sociálních sítích, jemu i jeho rodině vyhrožovali anonymové smrtí.

„NEMŮŽETE JI PROSTĚ NECHAT VYHRÁT?“ PTÁ SE ROZHODČÍ SOUPEŘKY. foto: Twitter @Knightcartoons

Rasismus a sexismus, nebo jen pouhá satira? Touhle otázkou se už pár dní zabývají čtenáři, ke kterým se dostala obrázek karikaturisty Marka Knighta, který pracuje pro australský deník The Herald Sun. 

Rozhodl se totiž vyobrazit zuřící Serenu Williamsovou, která zlostí rozšlapává svou raketu, zatímco umpirový rozhodčí se ptá její soupeřky: „Nemůžete ji prostě nechat vyhrát?“

I když je zmíněná soupeřka blondýnka, takže rozhodně nejde o soupeřku z finále US Open Naomi Ósakaovou, a ani rozhodčí není podobný Carlosi Ramosovi, který zmíněný zápas řídil, je zřejmé, že Knight na tento duel odkazoval.

Serena Williamsová se hádá s rozhodčím během souboje s Naomi Ósakovou.

Serena Williamsová se hádá s rozhodčím Carlosem Ramosem

A to proto, že Williamsová v sobotním finále podobným způsobem běsnila, když jí zmíněný sudí udělil trestný fiftýn, později i trestný gem a Američanka před domácím publikem nakonec prohrála. 

U rozšlapané rakety je navíc dudlík, čímž Knight reaguje na slova Williamsové, že je matkou, a proto by nikdy nepodváděla.

Tato fotografie se záhy rozšířila díky sociálním sítím po celém světě a stala se okamžitě hitem. Získal si totiž velkou řadu příznivců, ale i odpůrců, kterým se nelíbí, protože v ní spatřují rasistické stereotypy. Případně prvky sexismu.

Zřejmě nejznámější kritičkou je autorka populárních knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingová (J. K. Rowlingová), která oblíbenému australskému karikaturistovi vyčítá, že Williamsovou ztvárnil stereotypně směrem k ženě tmavé pleti, tedy s velkými rty, nozdrami a svaly, navíc skákající v rytmu samby. 

V tu chvíli se ale stala právě Rowlingová terčem kritiky.

„Vy jste nikdy neviděla, jak Serena vypadá? Vždyť má velké rty i nozdry a její postava je také veliká. Jak ji tedy měl Knight nakreslit, zvlášť když se jedná o karikaturu? S nordickými rysy?“ tázal se na Twitteru přispěvatel se jménem Damon Johnston.

Serena Williamsová mluví s rozhodčím Brianem Earleyem během ženského finále US...
Williamsová, která v závěru zápasu jen stěží zadržovala slzy, po druhém mečbolu...

„Knightovy kresby nejsou rasistické ani sexistické. Naprosto správně se vysmívá špatnému chování tenisové legendy. Mark má plnou podporu nás všech,“ zastal se svého zaměstnance Michael Miller, šéf vydavatelství, v němž Knight pracuje.

Na svém twitterovém účtu se navíc rozhodl Knight hájit sám.

„Před několika dny jsem nakreslil australského tenistu Nicka Kyrgiose (také tmavé pleti), jak se na US Open chová špatně. Netahejte, prosím, otázku pohlaví do záležitostí, kde se řeší špatné chování. Ale budiž, přijmu vaši písemnou omluvu,“ reagoval na jednu z kritiček.

Stejně tak, jako se dostalo podpory Knightovi, se řada lidí zastala dvacetileté Ósakaové, která si po výbuchu Williamsové a bučení fanoušků v New Yorku nemohla pořádně užít oslavy zisku prvního grandslamového titulu.

Zastání však měla u amerických tenisových legend v čele s Billie Jean Kingovou i sama Williamsová.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat