Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rázný krok české hvězdy: Kreuziger obětuje Tour pro úspěch na Giru

Tour de France

  12:00
PRAHA - Když změna, tak pořádná. Vlastně se vším všudy. Nejlepší český cyklista Roman Kreuziger, který vyměnil italskou stáj Liquigas za tým Astana, zároveň přehodnotil na příští rok priority: "Giro bude můj hlavní závod. Zkusím se tam porvat o bednu."

Roman Kreuziger. foto: Reuters

Tohle rozhodnutí znamená jedno zásadní východisko: Kreuziger tak nejspíš nepojede slavnou Tour de France, kde si udělal velké jméno – a pokud ano, pak jistě ne v pozici lídra. "V tuhle chvíli je to pořád otevřené. Rozhodovat se budu stejně až někdy kolem Gira," vzkázal.

TIME OUT LN: Kreuzigerova nová volba

Cyklista Roman Kreuziger se rozhodl obětovat slavný závod Tour de France za úspěch na Giro d’Italia. Právě podnik v zemi, kde žije, bude příští rok jeho prioritou.

A proč vlastně ne? Koneckonců je to přece (tedy alespoň podle něj) jeho svobodná volba. Volba lídra náročné stáje Astana.

Možná je víc ctižádostivý, pokud má už dost 9. míst z předchozích Tour – kde si za ně sice zaslouží obdiv, ale do historie se nezapíše. Nebo zkrátka sází jen na větší jistotu a cítí svou šanci jinde – v podniku, jemuž sice prestiž nechybí, ale Tour se nevyrovná.

Ať už se rozhodl jakkoliv, chtě nechtě se český jezdec vystavuje možná ještě většímu tlaku. Totiž na Giru se od něj čeká úspěch už jen proto, že k tréninku celoročně využívá tamních podmínek.

Je to, jako kdybyste si u státní maturity vybrali ty lehčí zkoušky a poté se červenali vinou selhání. S tímhle přirovnáním by Kreuziger asi hrubě nesouhlasil. Květnová maturita je ale jen na něm.

Italský podnik dělí od toho ve Francii časově jen asi pět týdnů. Považte, na regeneraci po tak náročné akci je to sakra krátká doba, že? Giro se z tří top etapových závodů koná v květnu jako první. A po úspěchu na něm touží celá Kreuzigerova stáj. On sám se těší: "Postavíme nejsilnější možný tým. Mohlo by to být zajímavé."

Celou věc konzultoval s kazašskou stájí i jejím kapitánem Alexandrem Vinokurovem – tohle jméno může hrát ve strategii klíčovou roli. Mezi řádky z ní lze vyčíst úvahy...

Itálie mu bude vyhovovat
Vinokurova přece čeká konec kariéry a na Tour bude mít před rozlučkou poslední šanci na dobrý výsledku. Kreuzigerovi proto může nabídnout veškeré zbraně na Giro a jako "protislužbičku" potom od něj očekávat pomoc během Tour. Vždyť i 24letý Čech dlouho dopředu přiznává: "Pakliže Tour odjedu, tak určitě ne na výsledek v celkovém pořadí."

"Takhle – když to řeknu nadneseně – nebude Vinokurovovi škodit," přemýšlí bývalý cyklista Lubor Tesař. "Roman není hloupý, tímhle si v Astaně může vybudovat pro příští roky ještě lepší postavení." Na druhou stranu Kreuziger už v létě přišel do Astany jako týmová jednička. "On rozhodně není v pozici, aby tam na někoho jezdil," odmítá otec Roman Kreuziger starší.

ROMAN KREUZIGER NA GRAND TOUR

Rok 2007:
Giro d´Italia – nejel
Tour de France – nejel
Vuelta – 21. místo

Rok 2008:
Giro d´Italia – nejel
Tour de France – 12. místo
Vuelta – nejel

Rok 2009:
Giro d´Italia – nejel
Tour de France – 9. místo
Vuelta – 61. místo

Rok 2010:
Giro d´Italia – nejel
Tour de France – 9. místo
Vuelta – 28. místo

Rok 2011:
Giro d´Italia – určitě pojede
Tour de France – zvažuje
Vuelta – zvažuje

Jeho syn už pravidelně odjížděl Vueltu, dokonce dvakrát po sobě skončil na Tour v nejlepší desítce. Ale Giro zkusí vůbec poprvé. Nenechte se mýlit – když mluví o útoku na nejvyšší příčky, myslí to smrtelně vážně. V Itálii dlouhodobě žije a každý den trénuje. Prostředí tak dokonale zná, tamní kopce mu sedí.

Italské Dolomity jsou trochu jiné než Alpy nebo Pyreneje, v tom by mohla být poměrně jeho velká výhoda. Může dokonce dosáhnout až na celkový triumf? "Šance tam určitě bude," myslí si Tesař. "Kromě Contadora, který vyhlásil útok na všechny tři podniky, se málokterá hvězda pustí do kombinace Gira a Tour. Spíše se soustředí na to druhé."

Mimochodem – právě Giro je považováno za druhý nejtěžší podnik, konkurenční Vuelta totiž uzavírá sezonu a unavení cyklisté se na ni připravují už tak trochu jinak. Je ale i možné, že Kreuziger zvolí místo Tour právě Španělsko. Napoví to mise v "domovině".