Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Red Bull kohoutům nic nařizovat nebude, věří v rozum Vettela i Webbera

Sport

  16:58
SAO PAULO - Hodně diplomatického úsilí bude muset vyvinout vedení stáje Red Bull před víkendovou Velkou cenou vozů formule 1 v Abú Zabí, která rozhodne o titulu mistra světa. Její piloti Němec Sebastian Vettel a Australan Mark Webber nejsou v posledních týdnech v ideálním přátelském vztahu, přitom právě na jejich spolupráci bude v neděli hodně záležet, zda tým získá po Poháru konstruktérů také individuální titul mistra světa.

Zleva: Vettel, Webber a Alonso. foto: Reuters

Dva na jednoho. Tak se dá nazvat boj v posledním závodu sezony. Španěl Fernando Alonso ze stáje Ferrari má v čele šampionátu nejlepší výchozí pozici, ale jeho cesta za třetím titulem v kariéře může být hodně trnitá. Ovšem pouze v případě, že Vettel se s Webberem domluví a vzájemně si pomohou. Alonsovi stačí k celkovému vítězství druhé místo bez ohledu na výsledky ostatních, pokud bude Webber druhý za Vettelem, stane se mistrem světa z páté pozice.

TÝMOVÁ REŽIE SE NEKONALA, vyhrál Vettel. K titulu má tak nejblíže Alonso!

Týmová strategie je zakázaná, ale... Vedení Red Bullu věří, že Vettel svému kolegovi pomůže, ale nařizovat mu to prý rozhodně nebude. "Věřím, že si oba uvědomí, že týmový zájem je důležitější než jejich ambice," prohlásil šéf týmu Christian Horner. Webber je za Alonsem o osm bodů, o dalších sedm bodů zpět figuruje Vettel. Za první místo je 25 bodů, za druhé 18 a za třetí 15, čtvrtý pilot dostane 12 a pátý 10 bodů.

Vettel jezdí v poslední době ve skvělé formě a je jasně nejrychlejším pilotem seriálu. Když nechá vyhrát Webbera a dojede druhý, jeho parťák bude prvním Australanem s titulem mistra světa v prestižní motoristické disciplíně po třiceti letech od triumfu Alana Jonese. "Nemáme křišťálovou kouli a nemůžeme věštit, co se stane. Oba naši piloti dostanou plnou podporu a uvidíme, jak to dopadne. Nemáme před sebou žádné těžké dilema, všechno je jen a pouze na rozhodnutích jezdců," ujišťoval Horner.

Zleva: Webber, vzadu Alonso, v čele Vettel.

Jako důkaz předložil skutečnost, že tým nepřikázal Vettelovi, aby pustil v nedělní Velké ceně Brazílie před sebe Webbera na první místo. Australan by tak na Alonsa ztrácel pouze bod. Pokud by v Abú Zabí Vettel opět vyhrál a Alonso by skončil nejlépe pátý, třiadvacetiletý Němec by titul získal při rovnosti bodů díky většímu počtu vítězství. V paddocku se mluví o tom, že v týmu Red Bull dokonce sní o prvních dvou místech v konečném pořadí.

I proto je jasné, že před závodem nelze nic plánovat. Každopádně trumfy má v rukách Vettel. Buď se povznese nad vzájemnou nevraživost, která trvá od květnové vzájemné kolize v Turecku, a Webberovi pomůže, nebo pojede na vlastní vítězství a všechno rozhodne Alonsův výkon. "Jsem si jist, že cokoliv oba naši piloti udělají, bude na konci dne to nejvhodnější pro tým. O tom nemám sebemenší pochybnosti," řekl Horner.

Sebastian Vettel, šéf Red Bullu Christian Horner a Mark Webber.

"Jsou to oba skvělí týmoví hráči, jakkoliv to tak navenek nevypadá. Jsou pod velkým tlakem a stresem, ale ve hře je nejprestižnější ocenění v motoristickém sportu," dodal. Oba piloti se k celé situaci raději příliš nevyjadřují. A když, tak diplomaticky. "Jsme oba ve hře, máme velké, ale opravdu velké šance, uvidíme v posledním kole," řekl Webber. Vettel připustil, že by se mohl zachovat přátelsky. Pouze však v případě, že sám už nebude mít na titul šanci.

"Oba víme, jak se máme chovat," uvedl. "Možná se v některých chvílích nechováme moc reprezentativně, na což nejsme pyšní, ale nechceme to opakovat," dodal.

Autor: