Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bělehradské peklo: řehtačky, křik při podání a pískot

Fanoušci Srbska při finále DC. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci Srbska při finále DC. | foto: MAFRA - Michal Růžička.

BĚLEHRAD (od naší zpravodajky) Potemnělou halou běhají kužely světla, zvuk srbských řehtaček se zarývá pod kůži. Vzápětí jej protne trubka z kotle českých fanoušků."Ticho!" vykřikne bodrý Srb. Lehký pískot červené masy kolem něj střídá sborové: Serbia! Serbia! Vítejte na finále Davisova poháru v Bělehradě.

V horní řadě tribuny poskakuje skupina mladíků s ručně napsanými plakáty. "Jsme Noleho fanoušci z Libye."

Za domácí lavičkou se objevuje velký transparent: "Děkujeme za radost a naději pro Srbsko."

Jinde zase chlapíci v bílých teplákových soupravách čtou na vlajkách za svými zády seznam českých měst a obcí: Milevsko, Struhařov, Hukvaldy, Loštice, Prostějov...

Pak halou zaburácí hymna Eye of the Tiger, to když Berdych a spol. přicházejí na scénu. Domácí žene emotivní Carmina Burana. V rachotu, který vyvolá první krok Novak Djokoviče, není slyšet slova.

Čeští fanoušci v Bělehradě.

Čeští fanoušci v Bělehradě.

Z chodeb proniká na tribuny lehký závan cigaretového dýmu. Halas utichá s prvním míčkem. Jenže pak zase ožije.

Druhé podání Radka Štěpánka, toť signál pro Srby. Jeden výkřik tu, další tam. "Ticho, prosím," zklidňuje je sudí Enric Molina.

Srbská pamět je však příliš krátká. Stejná situace za pár minut, stejné "blekotání čerta" z hlediště. Štěpánek si míček hlavičkou sklepne k noze.

Djokovičova přítelkyně Jelena Rističová vedle lavičky ťuká do mobilu, Štěpánka ženou z tribuny rodiče i judista Lukáš Krpálek. Český hrdina loňského finále sníží v prvním setu z 2:5 na 4:5, za což z hlediště slyší z hlediště drsné: "Brzdi, Radek, brzdi!"

Kapitán Vladimír Šafařík 35letého veterána hecuje. Za stavu 4:5 a 0:30 a přichází... Druhý servis Štěpánka a srbský výkřik z publika s pořadovým číslem milion.

Šafařík vystřelí k umpiru, rozhodí ruce. Molina se otočí na místního hlasatele. Ten srbsky oznamuje: "Nesportovní chování diváků může přinést trestný bod tomu či onomu týmu."

Z umpiru se vzápětí ozve: Štěpánek, první servis. Publikum zmlkne. Žádný protest. Razantně (na chvíli) utichlo srbské peklo.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...