Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bělehradské peklo: řehtačky, křik při podání a pískot

Fanoušci Srbska při finále DC. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci Srbska při finále DC. | foto: MAFRA - Michal Růžička.

BĚLEHRAD (od naší zpravodajky) Potemnělou halou běhají kužely světla, zvuk srbských řehtaček se zarývá pod kůži. Vzápětí jej protne trubka z kotle českých fanoušků."Ticho!" vykřikne bodrý Srb. Lehký pískot červené masy kolem něj střídá sborové: Serbia! Serbia! Vítejte na finále Davisova poháru v Bělehradě.

V horní řadě tribuny poskakuje skupina mladíků s ručně napsanými plakáty. "Jsme Noleho fanoušci z Libye."

Za domácí lavičkou se objevuje velký transparent: "Děkujeme za radost a naději pro Srbsko."

Jinde zase chlapíci v bílých teplákových soupravách čtou na vlajkách za svými zády seznam českých měst a obcí: Milevsko, Struhařov, Hukvaldy, Loštice, Prostějov...

Pak halou zaburácí hymna Eye of the Tiger, to když Berdych a spol. přicházejí na scénu. Domácí žene emotivní Carmina Burana. V rachotu, který vyvolá první krok Novak Djokoviče, není slyšet slova.

Čeští fanoušci v Bělehradě.

Čeští fanoušci v Bělehradě.

Z chodeb proniká na tribuny lehký závan cigaretového dýmu. Halas utichá s prvním míčkem. Jenže pak zase ožije.

Druhé podání Radka Štěpánka, toť signál pro Srby. Jeden výkřik tu, další tam. "Ticho, prosím," zklidňuje je sudí Enric Molina.

Srbská pamět je však příliš krátká. Stejná situace za pár minut, stejné "blekotání čerta" z hlediště. Štěpánek si míček hlavičkou sklepne k noze.

Djokovičova přítelkyně Jelena Rističová vedle lavičky ťuká do mobilu, Štěpánka ženou z tribuny rodiče i judista Lukáš Krpálek. Český hrdina loňského finále sníží v prvním setu z 2:5 na 4:5, za což z hlediště slyší z hlediště drsné: "Brzdi, Radek, brzdi!"

Kapitán Vladimír Šafařík 35letého veterána hecuje. Za stavu 4:5 a 0:30 a přichází... Druhý servis Štěpánka a srbský výkřik z publika s pořadovým číslem milion.

Šafařík vystřelí k umpiru, rozhodí ruce. Molina se otočí na místního hlasatele. Ten srbsky oznamuje: "Nesportovní chování diváků může přinést trestný bod tomu či onomu týmu."

Z umpiru se vzápětí ozve: Štěpánek, první servis. Publikum zmlkne. Žádný protest. Razantně (na chvíli) utichlo srbské peklo.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...