13. června 2011 22:48 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rekordmanka uplavala za 40 hodin 108 kilometrů

Plavkyně Palfreyová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plavkyně Palfreyová. | foto: Reuters

GEORGE TOWN Australanka britského původu Penny Palfreyová je novou rekordmankou ve vytrvalostním plavání na otevřeném moři. Osmačtyřicetiletá maratonkyně uplavala bez cizí pomoci 108 kilometrů, ve vodě strávila 40 hodin a 41 minut.

Když dnes po téměř dvou dnech strávených v Karibiku na cestě kolem souostroví Kajmanských ostrovů slavila úspěch, vylezla z vody zcela vysílená a po vítězném gestu se zhroutila. Kvůli oteklému jazyku nemohla zpočátku ani mluvit, vzápětí byla převezena do nemocnice na pozorování.

"Co po fyzické i psychické stránce dokázala, je prakticky nepopsatelné," konstatoval Steven Munatones, který při pokusu o rekord působil jako pozorovatel a zástupce mezinárodní Síně slávy maratonského plavání.

Plavkyně Palfreyová.

Do knihy rekordů se Palfreyová zapsala až na třetí pokus, předchozí snahy o zlomení dosavadního maxima 101 kilometrů nezvládla na Havaji kvůli žahavým medúzám.

Také tentokrát v moři nečelila pouze úbytku sil, podle agenturních zpráv se musela vyrovnat i s opakovanými setkáními s bílými žraloky. Možný útok obávaných dravců prý znemožnily elektrické signály vysílané z doprovodného plavidla. Plavkyně samotná nesměla podle pravidel použít žádné pomůcky jako ochrannou klec, předpisy jí také zakazovaly ploutve či neopren.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!