Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Voráčová jako Djokovič. České tenistce Austrálie zrušila víza, skončila ve stejném imigračním hotelu

Renata Voráčová (vlevo) a Šuko Aojamaová na turnaji v Nottinghamu foto: Reuters

V kůži Novaka Djokoviče? V tuhle chvíli ne zrovna záviděníhodná role, ale Renata Voráčová do ni vklouzla. Česká deblová specialistka se stejně jako mužská tenisová jednička ocitla v karanténním Park Hotelu v melbournské čtvrti Carlton. V Austrálii se dostala do potíží s vízem, protože podle televize ABC nesplňuje podmínky pro vstup do země. Proto se rozhodla odcestovat domů a na Australian Open hrát nebude.
  12:40aktualizováno  17:10

Aktuálně 81. deblistka světa sice tento týden hrála v Melbourne turnaj, ale po přehodnocení zdravotních výjimek jí bylo vízum zrušeno a měla by zemi opustit.

„Můžeme potvrdit, že česká tenistka Renata Voráčová je ve stejné detenci jako Djokovič, spolu s několika dalšími tenisty. Náš generální konzulát v Sydney situaci nyní řeší a s tenistkou je ve spojení. Voráčová se rozhodla z důvodu omezené možnosti trénování další účast na turnaji vzdát a z Austrálie odcestovat,“ sdělilo české ministerstvo zahraničních věcí.

Osmatřicetiletá Voráčová na rozdíl od Djokoviče po příletu kontrolou prošla a ve středu hrála na turnaji WTA v Melbourne. S Polkou Katarzynou Piterovou prohrály v 1. kole s nizozemsko-australským párem Lesley Pattinamaová Kerkhoveová, Arina Rodionovová 2:6 a 4:6.

Podle webu televize ABC, která cituje nejmenovaný vládní zdroj, byla Voráčová ve čtvrtek zadržena australskou pohraniční službou a umístěna do Park Hotelu v melbournské čtvrti Carlton. Vízum do země měla dostat na základě výjimky, že v posledních šesti měsících prodělala covid-19.

„Podle našich informací prokázala bezinfekčnost způsobem opravňujícím k účasti na turnaji. Dokonce již odehrála jeden zápas. Z tohoto důvodu jsme podali prostřednictvím velvyslanectví v Canbeře u australských orgánů protestní nótu a žádáme je o vysvětlení situace,“ dodalo ministerstvo prostřednictvím Anety Kovářové z odboru komunikace.

Deník Herald Sun uvedl, že australský tenisový svaz nejspíše hráče v prosinci mylně informoval, že pro udělení výjimky z očkování stačí potvrzení o prodělaném covidu za posledního půl roku. Federální vláda ale v pokynech z listopadu uvádí, že prodělání nemoci neznamená automaticky volný vstup do země bez karantény. Svaz informace listu popřel.

Djokovič je po anabázi na letišti v Melbourne, kde mu místní úřady zrušily víza a zapověděly vstup do Austrálie, uzavřený ve stejném karanténním hotelu. Tam bude čekat na verdikt soudu, u něhož se pomocí svých právníků domáhá zvrácení rozhodnutí pohraniční služby. Soud projednávání jeho případu odročil na pondělí 10. ledna.

Dvacetinásobný grandslamový šampion se dnes poprvé od příletu do Austrálie ozval fanouškům na instagramu a poděkoval za podporu rodině i všem dobrým lidem.

Autoři: ,

Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!
Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!

Veletrh hraček, her a potřeb pro děti FOR KIDS proběhne ve dnech 20. až 22. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Jeho letošní ročník bude výjimečný...