Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Řetězová pila by byla horší. Uděláme vše pro to, aby se vrátila k tenisu, říká lékař Kvitové

Radek Kebrle, který operoval Petru Kvitovou, se usmívá u otázek novinářů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Kebrle, který operoval Petru Kvitovou, se usmívá u otázek novinářů. | foto: ČTK

PRAHA Ačkoliv celý tenisový svět netrpělivě čekal, jak dopadne operace Petry Kvitové, lékaři z Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie byli v klidu. Přistupovali ke slavné sportovkyni jako k běžnému pacientovi s naprosto profesionálním přístupem. „Operace byla provedená tak, jak jsme chtěli,“ řekl doktor Radek Kebrle.

„Jednalo se o řezné poranění. Z toho, jak chytila nůž, tak byly zasaženy všechny prsty, nebyly kompletně přerušeny všechny struktury, ale na každém prstu byla zasažena jedna či více šlach,“ přiblížil Kebrle veřejnosti, co se s Kvitovou vlastně při loupežném přepadení v Prostějově událo.

Co teď Kvitovou čeká?
Z pohledu bezprostřední léčby jde o to, abychom zahojili ránu, do odstranění stehů můžeme začít s lehkou mobilizací prstů, šest až osm týdnů bude podle situace mít dlahu. Až se vyndají stehy, přistupujeme k chráněné mobilizaci prstů, pak můžeme hýbat s rukou tak, aby nebylo ohrožené, co jsme sešívali. Kolem tří měsíců můžeme přidat práci svalu, po šesti měsících by mohla vzít pacientka raketu do ruky.

Jste tedy optimističtí?
Určitě, ale musí to být reálný optimismus. Do karet nám hraje to, že Petra Kvitová je mladý sportovec, zdravá žena. Relativně šťastné je, že jde o ostré poranění nožem. Řetězová pila je nesrovnatelně složitější, ale pořád má tenistka poměrně masivní poranění. Budeme dělat všechno proto, aby se vrátila na kurty.

Není ohrožena citlivost prstů?
To bylo to, čeho jsme se trochu báli, citlivost hraje roli. I když my sešijeme všechny struktury, není záruka kompletní regenerace. Naštěstí byly poraněny jen dva prstové nervy. Jeden z nich na odvrácené straně. Prostředníček, prsteníček a malíček jsou úplně normální. Palec a ukazováček mají malinký výpadek. Těžko říct.

Jak bude probíhat rehabilitace?
Čtrnáct dní je na zahojení rány, pokud všechno jde. Šest týdnů trvá, než je šlacha spojená. Jinak je jako rozžvýkaná žvýkačka. Zatáhnete, vytáhnete a je riziko, že praskne. Pak jako žvýkačka ztuhne, po třech měsících je dostatečně pevná na zvládnutí zátěže. Předtím není možný žádný silový pohyb. Když dáte ruku v pěst, tak je to obrovská síla. Když je šlacha pevná, může pacient začít posilovat a zvětšovat rozsah pohybu, přidávat zátěž.

Může ruka srůst špatně?
Nejsme schopni říct. Záleží, jak se hojí rána, jak otékají prsty. Všechno hraje roli. Rizik je mnoho. Operace je padesát procent výsledku.

Myslíte, že Kvitové pomůže, že je na rehabilitaci zvyklá ze sportu, navíc už před nešťastnou událostí měla k dispozici kvalitní rehabilitační péči?
Je mladá, zdravá a má dlouhé a štíhlé prsty. To je dobrá prognóza.

Zklamaná Petra Kvitová ve finále Fed Cupu.
Petra Kvitová ve finále Fed Cupu.

Existují jako v případě například kloubů nějaké kompenzační pomůcky, které by mohly Kvitové pomoct k „tenisové“ funkčnosti ruky?
Když se operace dělá, je snaha, aby pacient žádné kompenzační pomůcky nepotřeboval.

Dokáže člověk nemyslet na to, že má na stole slavnou osobnost, jejímž příběhem žijí fanoušci a média po celém světě?
Existují určité postupy, které musíme dodržovat, je rozdíl mezi jednotlivými lékaři. Když vím, co operuju za člověka, co dělá za práci, když je na top úrovni, tak se mi to dělá lépe.
(Do rozhovoru vstoupí primářka Alena Schmoranzová: „Můžu říct, že člověk to dokáže pustit z hlavy. Nebyli jsme pod tlakem, takhle jsme vůbec nepřemýšleli. Na stole nám ležel pacient, co má typ poranění, co jsme mnohokrát dělali. Víte přesně, co máte udělat. Každou minutu.“)

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Obchodník po telefonu ve švýcarské finanční skupině Swiss Life

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč