Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Revoluce v lyžování? Northug chce zavést týmovou spolupráci

Tord Gjerdalen, Petter Northug, Eldar Roenning and Martin Johnsrud Sundby (zleva). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tord Gjerdalen, Petter Northug, Eldar Roenning and Martin Johnsrud Sundby (zleva). | foto: Reuters

Petter Northug chce ovládnout Tour de Ski za pomoci kolegů. Ty by pak finančně odměnil. Norský lyžař chce zavést podobné praktiky, které fungují třeba v cyklistice.

Za vše mohou dvě věty, které norský lyžařský fenomén vyřkl na startu Tour de Ski v Oberhofu: "Pokud Tour vyhraju, o prémie se podělím i s těmi týmovými kolegy, kteří mi pomohou. Najdeme řešení, které udělá jak mne, tak je šťastnými."

V praxi by to znamenalo, že 90 tisíc švýcarských franků (zhruba 1,8 milionu korun), jež získá šampion Tour, by si neponechal sám, ale na výplatní listinu by zařadil i své "nosiče vody".

Jak si jejich pomoc představuje? Ve sprintu měli blokovat jeho soupeře. A v závodě s hromadným startem, který se poběží v sobotu ve Val di Fiemme, mu mají rozjet prémiové spurty, případně na nich sebrat bonusy protivníkům. Jednoduše: obětují se pro svého lídra.

Norové mají víc možností

V profipelotonu cyklistů je taková praxe běžná. Tam zpravidla vítěz závodu rozdělí domestikům celé své prémie, sám si nic nenechá. Může si to dovolit, od stáje pobírá mnohem vyšší roční plat (často přes milion eur), navíc má zaručeny atraktivní smlouvy u sponzorů či na kritériích.

"Jenže my nejsme cyklisté," namítá Dario Cologna. "Prémie ze závodů jsou naše mzda. Nedostáváme pravidelný měsíční nebo roční plat jako oni."

Švýcarský obhájce titulu za svými reprezentačními kolegy s žádnou podobnou nabídkou nepřišel. "Ale my jsme ani nikdy nebyli v pozici, abychom mohli Dariovi pomoci," uznává Curdin Perl. Cologna připouští: "Norové mají v tomto směru víc možností."

Týmové pojetí závodů s hromadným startem se v běhu na lyžích v minulosti už praktikovalo, vzpomeňme na dokonale fungující švédský stroj při olympijském skiatlonu nebo na úterní taškařici Norek v semifinále sprintu, kdy Östbergová přepouštěla přímý postup krajance Steirové, lépe postavené v celkovém pořadí. Ale aby pomocníci dostávali honorář? S tím přišel až Northug.

Strategie prý nepomůže

Guri Hetlandová, norská šéftrenérka Švýcarů, namítá: "Tyhle závody jsou tak brutálně rychlé, že strategie většinou nepomůže. A když už... V jiných týmech si přátelé pomáhají zadarmo."

Cologna hledá i skrytý podtext: Northug se prostě musí dělat zajímavým. Proto přišel s takovou nabídkou. "U něj ta show k tomu patří." Nor sice není sportovec - gentleman, ale byznysman je dobrý. Nejen jeho výkony, ale především charizma mu vynášejí ročně milion norských korun na sponzorských smlouvách.

Při sprintu ve Val Müstairu mu nakonec krajané pomoci nedokázali. On sám naopak v semifinále narazil na tříčlennou švédskou hráz, která jej zablokovala a nepustila do finále. Ovšem sobotní závod se sérií prémiových spurtů nabídne větší pole pro strategii.

Northug přesvědčovat umí. A tenhle titul letos chce víc než světové zlato. Mistrem světa už byl sedmkrát, olympijským vítězem dvakrát. Také glóbus pro šampiona Světového poháru pozdvihl. Ale ta zvláštní špičatá trofej pro vítěze Tour de Ski mu stále uniká.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...