Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řezáč ovládl Jizerskou padesátku

Sport

  11:32aktualizováno  12:36
BEDŘICHOV (Liberecko) - Český běžec na lyžích Stanislav Řezáč vyhrál potřetí v kariéře Jizerskou padesátku a dnešním triumfem navázal na své tituly z let 2000 a 2001. Druhý skončil Švéd Jimmie Johnsson před Norem Jörgenem Auklandem. Další Čech Petr Novák dojel jedenáctý se ztrátou minuty a tři čtvrtě, Martin Koukal při své premiéře neměl dobré lyže a dojel třiadvacátý.

Stanislav Řezáč. foto: ČTK

"Je to pro mě nejcennější titul tady doma a jsem rád, že se mi to podařilo," řekl Řezáč v cíli. Radost měl proto, že Jizerskou padesátku sice vyhrál potřetí, ale poprvé v rámci série FIS Marathon Cupu, do které je závod zařazen. Na stadionu si Řezáč vychutnal ovace fanoušků. "Byl to opravdu krásný pocit," řekl.

Přitom hned po startu naděje Řezáče málem zhasly. Před rozdvojením trati totiž spadl, musel vstát, srovnat si překřížené lyže a znovu se dostat do tempa. Prodíral se pak mezi rekreačními běžci, ale po dvou kilometrech se dotáhl na špici. V hustém sněžení se běžci v čele střídali, aby projížděli zapadanou stopu.

Řezáč zvolil hladké lyže

Mezi elitou chyběl kvůli nemoci trojnásobný vítěz závodu Oskar Svärd ze Švédska. Před Knejpou se poprvé v čele objevil i Řezáč, Koukal se držel ve skupině.

Osmatřicetiletý Řezáč se rozhodl jet jako loni na hladkých lyžích. "To rozhodování o mazání bylo letos kvůli podmínkám dost náročné. Člověk si musel rozhodnout, jestli jet více soupaž a jestli vydrží se sílou až do závěru, což se mi povedlo," oddechl si Řezáč, který v předchozích třech ročnících dojel pokaždé třetí.

Kvůli sněžení se netradičně na Jizerské padesátce sjela velká skupina 25 až 30 běžců. Často byl v čele obhájce výhry Nor Anders Aukland. Po 20 km měl Koukal problém ve stoupání, zatímco Řezáč se pokusil nastoupit a roztrhat pole.

Na Smědavě na 33. km jelo spolu patnáct běžců, Řezáč se držel v čele, naopak Koukal měl problémy s mazáním a do kopce mu lyže podkluzovaly. Po dvou třetinách trati ztrácel bývalý mistr světa na 50 km volně Koukal na nejlepší přes minutu a půl.

Koukalovi nevyšla taktika s voskem

"Bohužel taktika s voskem, kterou jsme zvolili, nebyla nešťastnější. Vosk, který jsem měl na lyžích a měl od pátého šestého kilometru fungovat, tak fungoval jenom kilometr trati," řekl Koukal. "Bojoval jsem, ale ke konci už jsem měl velkou krizi." V závěru závodu přestalo sněžit, stopa zrychlila a na Hřebínku necelých deset kilometrů před cílem bojovala o výhodnou pozici osmička běžců i s Řezáčem. Anders Aukland si krátce spletl směr trati, ale neztratil kontakt se skupinou.

Před sjezdem na stadion už jela jen pětice, nastoupil Jörgen Aukland, ale Řezáč dotáhl skupinu zpět. Pak sám Řezáč nasadil silný soupaž a jeho útok zachytil pouze Jörgen Aukland, ale ani ten nestačil tempu českého běžce.

"Posledních pět kilometrů bylo hodně těžkých a hodně rychlých. Dřív jsem neměl na finiš, tak jsem teď nasbíral síly a zkusil nastoupit dva až tři kilometry před cílem a vyšlo to. Když jsem poodjel, tak jsem to vydržel až do cíle," popsal závěr Řezáč, jehož start ohrožovala angína. "Poslední tři dny mě dost bolelo v krku, ale teploty tak vysoké nebyly, tak se to dalo objet v docela dobré formě," řekl Řezáč.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat