Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rivalové se porvou o titul

Sport

  11:06
PRAHA - Jsou to tradiční rivalové. Jeden loňský, druhý předloňský mistr. Sparta a Pardubice. Finále snů, křičí do světa oficiální internetová stránka pardubického klubu.

Tomáš Blažek (vlevo) z Pardubic a René Vydarený z Českých Budějovic foto: ČTK

Dnes v podvečer začne na východě Čech boj o hokejový titul. „Už to startuje a cítíme takové mrazení,“ usmívá se sparťanský trenér František Výborný.

Loni dovedl zkušený kouč holešovický tým po mizerné sezoně až na samý vrchol, letos Sparta proklouzala až do finále a může titul obhájit. „Obhajoba je hodně těžká, ale šanci máme,“ tvrdí Výborný.

Pardubice loni tvrdě narazily. Po předloňském titulu ani nepostoupily do play off. Přišel kouč Miloš Říha a tým srovnal. „Měl jsem to usnadněné, kluci to strašně chtěli odčinit,“ říká charismatický kouč. „Jsem spokojený, že mančaft šlape.“

Bude to souboj dvou odvěkých rivalů, kteří se ve finále potkávají poprvé.

„Nikdo se nechce zastavit pod vrcholem. „Prohrát ve finále je strašné,“ shodují se hráči na obou stranách.

Pro Pardubice asi neexistuje prestižnější klání. Tým z pražských Holešovic milovníci východočeského perníku nesnášejí.

„Fanoušci mají averzi proti Spartě. Pro mě to ale není takový rozdíl, proti komu hrajeme,“ říká pardubický brankář Ján Lašák.

Ani sparťanům zatím nekapou od úst krvavé sliny. „Oba jsou to tradiční celky, ale Pardubice nejsou náš největší rival,“ přemýšlí sparťanský ofenzivní žolík Jaroslav Hlinka. „Tím je pro nás Slavia,“ naráží technický centr na loňské vyhecované finále pražských „S“.

Hráči obou klubů se po týdenním volnu už nemohou dočkat úvodního buly. Šrámy jsou zahojeny a návrat hlásí marodi Koukal (Pardubice) a Štrba (Sparta).

Na své si přijdou všichni. Bude to souboj kvalitních gólmanů, zkušených obránců, šikovných techniků a obávaných střelců. „Jsou to dva nejlepší kluby. Mají spoustu společných věcí, co se týče střelců, obrany, taktiky,“ vypočítává Říha. „Moc slabin tam nevidím,“ souhlasí Výborný.

Všechny zápasy jsou beznadějně vyprodané, Pardubice by naplnily halu snad třikrát.

Sehnat lístky měli problém i hokejisté. I když zejména sparťané nakonec odcházeli uspokojení. „Každý chtěl, ale rekordmanem je Jirka Zelenka. Ten si koupil dvě stě lístků za šedesát osm tisíc,“ smál se sparťanský kanonýr Petr Ton.

Bouřlivé domácí prostředí bude hrát velkou roli. Komu se podaří rozbít soupeřův hrad, bude mít blízko k titulu. „Je to prostě takové Národní divadlo,“ říká o holešovické aréně kouč Výborný.

Sparta doma neprohrála v play off už 13 zápasů. „Určitě nám to pomáhá, ale nesvazuje nás to,“ pochvaluje si Ton.

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...