Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šampioni po letech: Z atleta byznysmenem. Změlík obchoduje s čínskou medicínou

Sport

  8:00
PRAHA - Přirozená touha i chuť se rozvíjet mu zůstala. Kdysi vynikající vícebojař Robert Změlík (45) dal už v osmadvaceti letech profesionálnímu sportování sbohem a vrhl se na dráhu byznysmena. Své jméno spojil i s projektem, který se snaží na školách zpestřit hodiny tělesné výchovy.

Robert Změlík převzal pamětní medaili Senátu. foto: ČTK

Z atletického oválu do kanceláře, místo propoceného dresu padnoucí sako. A své obchodní partnery varuje: „Buďte rádi, že nesportujete.“

Olympijský vítěz z Barcelony 1992 naskočil ještě v průběhu kariéry na podnikatelskou dráhu, v níž narazil na řadu výhod.

„Často tyhle věci srovnávám a musím říct, že sport není fér. Makáte, vydáte ze sebe všechno, ale jednou se blbě odrazíte a je konec. Cítíte obrovské zklamání, že jste nesplnili to, co se od vás očekávalo,“ říká Změlík pro Lidovky.cz.

„Byznys je o něčem jiném, tam uděláte chybu a místo deseti milionů máte devět. Ale nic strašného se vlastně nestalo.“ Pětačtyřicetiletý chlapík se řadí mezi ty, které beze zbytku naplňuje i život po kariéře. Zkušenosti z vícebojařského pole mu do jisté míry ukázaly směr.

Robert Změlík má ve sbírce čtyři medaile z vrcholových akcí.

Sport ho naučil vytrvalosti, píli či trpělivosti. Je workoholikem, úkoly nedokáže odbýt. „Všechno má férová pravidla. Jsem odměněný za to, jakého dosáhneme výsledku, nikoliv za ranní příchod do práce,“ objasňuje.

Rodák z Prostějova vlastní společnost Starlife, která je producentem čínské medicíny a doplňků stravy. Na trhu je přes osmnáct let a chlubí se ročním obratem kolem půl miliardy korun.

„Přirovnal bych to k tomu, že jsme v kvalifikaci na olympijské hry. Ta čísla nejsou špatná, ale určitě mohou být i lepší.“

Směr udalo vlastní zdraví

Změlík užíval doplňkovou výživu už během svého sportovního života. Spojení tvrdého tréninku a přírodních produktů mělo zásadní vliv na jeho výkony. „V současnosti už se najdou mezi českými atlety jen výjimky, kteří s toutu stravou nemají zkušenosti,“ tvrdí.

A vzápětí dodává: „Díky této výživě jsem vyhrál halové mistrovství světa v Paříži. Tehdy si všichni mysleli, že tam jedu na dovolenou, protože už jsem drtivou část dne věnoval byznysu a trénink odsunul na druhou kolej. S humorem jsem pak novinářům vysvětloval: Věděl jsem, že mám dobré produkty. Ale že až takhle? To by mě tedy nenapadlo.“

ŠAMPIONI PO LETECH

Nový seriál přináší příběhy sportovních hvězd let minulých o tom, jak je těžké se srovnat s koncem kariéry a najít nové místo, smysl a uplatnění v „civilním“ životě. Na stránkách Lidovky.cz přinášíme nové díly vždy v pátek ráno.

V příštím díle se podíváme, jaký je osud šampiona ve výslužbě v podání hokejového mistra světa Martina Procházky.

Všechny dosavadní díly naleznete ZDE.

K čínské medicíně ho zavedly zdravotní problémy, s nimiž si lékaři nevěděli rady.
Změlík zkoušel meditovat, ale jeho tělo pozitivně reagovalo až na výživové doplňky, které olympionika oslovily dlouholetou tradicí.

„Mají řadu výhod. Vemte si, že jsem ještě před dvěma lety porazil Romana Šebrleho na šedesátce. A to mám o dvacet kilo víc než on,“ smál se.

Teď chce od problémů ulevit i ostatním, svůj byznys ovšem nerad mediálně propaguje. Je přesvědčený, že si k produktům najde zákazník cestu sám. „Přijde mi na nic, abychom měli reklamu v televizi, kde bude nastrčený pajdulák vyprávět, jak je to super.“

Rovněž vyvrací, že by cílovou skupinou jeho společnosti byli převážně sportovci lačnící po úspěchu. „Ti tvoří snad jen jedno procento,“ vykládá. „Většinou zákazníků u nás v minulosti byli důchodci, teď už se ten poměr trošku srovnal. Nahrává nám trend posledních let v podobě zdravého životního stylu.“

Držitel čtyř cenných kovů z vrcholných akcí nezanevřel ani na svoji dlouholetou vášeň. V roce 2008 si koupil sázkovou kancelář, aby mohl část výnosů věnovat sportu. „Ale za tři roky se změnila legislativa, takže jsem skončil.“

Za lepší tělocvik

S Romanem Šebrlem se věnuje projektu Odznak všestrannosti olympijských vítězů, jenž si klade za cíle zlepšit pohyb dětí ve školách a zkvalitnit tělesnou výchovu.

„Fungujeme jako dva patroni, kteří chtějí změnit způsob hodin tělocviku. Letos se nám podařilo vše předat pod křídla olympijského výboru z důvodu časové náročnosti,“ vypráví Změlík.

Sám se dodnes snaží udržet v kondici. Každé ráno dělá tolik kliků, kolik je mu let.
„Zvládnu je všechny naráz, takže zatím to je dobré,“ pousměje se.

Robert Změlík (uprostřed) na LOH v Barceloně, kde získal zlatou medaili.
Robert Změlík převzal pamětní medaili Senátu.

Kolikrát však v denním shonu na pohybovou aktivitu zapomene. Ale důrazně říká: „Snad to nezní jako výmluva.“ Při vzpomínce na svoji předchozí etapu ihned bez váhání vypálí zlato z olympiády, které je jeho nejcennější trofejí.

V podnikání mu do jisté míry pomohlo i slavné jméno, sem tam podepíše fotku nebo rutinně odpovídá na omílané otázky.

„Ale občas se mi ta dřina v myšlenkách sama od sebe vrací. Je to přirozené. Alespoň nesedím doma v koutě, podnikání mě dostatečně zaměstnává.“

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...