29. června 2015 12:08 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Federer, král posvátných dvorců. Švýcar sní v Londýně o osmém titulu

Roger Federer ve Wimbledonu 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roger Federer ve Wimbledonu 2014. | foto: Reuters

LONDÝN (Od našeho zpravodaje) Jsou to tři roky od chvíle, kdy Roger Federer naposledy vyhrál grandslamový titul. Tři roky... Federer dokázal v tenise věci blízké zázrakům, jenže ve válce s časem ani on, pan Dokonalý, zvítězit nemůže. To ovšem neznamená, že ještě nedokáže vyhrát pár bitev.

Ta letos nejdůležitější přitom nadchází právě nyní. Začíná Wimbledon, „Federerův“ turnaj, klání, které už sedmkrát ovládl. „A já ho chci vyhrát i letos,“ říká.

Osmým triumfem by ještě zvýraznil svůj tenisový odkaz, už tak mimořádný. Nikdo jiný tolikrát Wimbledon nedobyl. „Wimbledon je můj velký cíl. Tam chci hrát nejlépe,“ prohlašuje.

Tam se mu to i obvykle daří. Loni prošel v All England Clubu do finále. Sahal po titulu, se srbským „ďáblem“ Novakem Djokovičem se pral pět setů. 

Nakonec padl, ale poraženecky se neloučil: „Jsem šťastný z toho, jak jsem hrál. Věřím, že to bude odrazový můstek do budoucna.“

V srpnu oslaví 34. narozeniny. Přesto stále patří k tenisovým vládcům, dle žebříčku je lepší jen letošní suverén Djokovič. Letos už vyhrál čtyři tituly, naposledy Federer triumfoval na přípravném klání v Halle.

Nezdá se, že by ustupoval ze slávy. Snaží se hledat v tenise nové zážitky. Neobjíždí tolik turnajů, naopak se pokouší navštěvovat neokoukané podniky, jako bylo třeba letos nové klání v Istanbulu. 

Drží mu zdraví, vždyť v Londýně nastoupí už k neuvěřitelnému 63. grandslamu v řadě! A potřinácté v řadě je ve Wimbledonu mezi čtyřmi nejvýše nasazenými.

Tolik jen některé důkazy o jeho tenisové dlouhověkosti a neustále vysoké výkonnosti. „Cítím, že hraju lépe než loni,“ prohlásil dokonce.

Na grandslamech však letos zrovna nezářil. V Austrálii vypadl už ve 3. kole, na Roland Garros musel překousnout ve čtvrtfinále porážku od krajana Stana Wawrinky.

Jenže Wimbledon je pro legendárního Švýcara odlišný vesmír. Drží rekord v počtu titulů na trávě (15), má nejlepší procentuální úspěšnost vyhraných zápasů (87,7) ze všech hráčů v tzv. Open éře.

ZAPLNĚNÉ HLEDIŠTĚ. Diváci v  Rod Aver Areně sledují utkání Federer vs. Lu...
FORHEND. Švýcar Roger Federer měl v Melbourne smělé cíle, ale nakonec vypadl už...

A letos si ji bude chtít v All England Clubu zase vylepšit. Nejprve ho vyzve 23letý Bosňan Damir Džumhur, kterého v Paříži bez problémů vyřídil.

Skutečná prověrka asi přijde až ve čtvrtfinále, kde by Federer zřejmě narazil na Tomáše Berdycha. V semifinále se rýsuje střet s rivaly Andym Murraym či Rafaelem Nadalem, ve finále případná loňská repríza s Novakem Djokovičem.

„Díky práci, kterou jsem udělal se svým trenérem, letos můžu pomýšlet na titul,“ řekl sebevědomě. Čas běží – a moc dalších šancí už mít nemusí... 

Ondřej Novotný

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…