10. května 2014 9:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Federer? Nejlepším tenistou všech dob je Nadal, říká legendární Agassi

Andre Agassi byl uveden do síně slávy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andre Agassi byl uveden do síně slávy. | foto: Reuters

PRAHA Do nekonečné debaty o nejlepším tenistovi všech dob se vložila "těžká váha". Andre Agassi, který patřil k nejlepším hráčům v 90. letech a na přelomu tisíciletí, totiž prohlásil: "Pro mě je Roger Federer až číslo dva. Nejlepším je Rafael Nadal."

Mohl by to být Rod Laver, možná Pete Sampras, případně Roger Federer. Nebo taky Rafael Nadal. Při hledání nejlepšího tenisty všech dob mluví pro každého něco. Federer vyhrál 17 grandslamů, nejvíc ze všech, což je jistě pádný argument.

Nadal vs. Federer

Věk: 27 - 32

Rodiště: Manacor - Basilej
Výška: 185 cm - 185 cm
Váha: 85 kg - 85 kg
Letošní bilance: 26 výher/5 proher - 28/5
Letošní tituly: 2 - 1
Celková bilance: 684/134 - 951/220
Celkově titulů: 62 - 78
Grandslamy: 13 - 17
Prize money: 66,9 mil. USD - 81,2 mil. USD

Jenže v přímém srovnání s Nadalem jasně zaostává: z 33 vzájemných zápasů vyhrál Švýcar jen 10. A i proto Agassi v singapurském deníku Straits Times prohlásil: "Nadal se musel utkávat s Federerem, Djokovičem a Murraym ve zlaté éře tenisu. Dokázal, co dokázal a ještě není u konce.

Nadal zatím vyhrál 13 grandslamů, ale dá se očekávat, že svou sbírku ještě rozšíří. Stále je mu "teprve" 27 let - a na antukovém Roland Garros bývá každoročně favoritem. O pět let starší Federer už takovou perspektivu nemá, byť jeho elegantní styl neničí tělo tolik jako Nadalova zarputilost.

"Nadal vyhrál všechny grandslamy, kromě Australian Open všechny dokonce dvakrát. A dejte mu další rok na to, aby měl dvakrát všechny," řekl Agassi. "Je pro mě úctyhodné, co dokázal. A všechno se mu to povedlo v době, kdy byl Federer na vrcholu."

Na téma "nejlepší tenista všech dob" se v lednu vyjádřil i Agassiho někdejší rival Pete Sampras: "Čísla mluví pro Rogera. Jenže Laver zase pět let grandslamy nehrál, jinak by jich mohl mít přes dvacet."

Jisté je, že současná éra je výjimečná. Federer i Nadal ještě mohou do debaty o nejlepším hráči historie sami promluvit. Teprve až oba ukončí kariéru, bude třeba o pomyslném králi rozhodnuto.

Advantage Consulting, s.r.o.
IT SUPPORT WITH GERMAN

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč