10. dubna 2008 19:25 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rogge: Protesty nás posílí

Šéf MOV v protestech proti konání Her v Pekingu problém nevidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf MOV v protestech proti konání Her v Pekingu problém nevidí. | foto: AFP

PEKING Podle šéfa Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Roggeho nebudou mít protesty provázející štafetu s olympijským ohněm žádný vliv na průběh her v Pekingu. Prezident MOV prohlásil, že současné události naopak hry v Číně ještě posílí, zaručil ale také výrazný prostor pro projev politického nesouhlasu sportovců. MOV navíc chystá speciální kodex pro projevy politického názoru.

"Běžte do svých zemí a vzkažte svým sportovcům, že bez ohledu na to, co viděli a slyšeli ve spojitosti s olympijskou pochodní, hry v Pekingu budou skvěle zorganizované," citovala agentura Reuters Roggeho projev k zástupcům 205 národních olympijských výborů. "Hry děláme pro ně a velmi si je užijí. Z téhle krize se odrazíme zpátky nahoru ještě silnější," dodal. Rogge litoval protestů, které provázely štafetu v Paříži a Londýně. "Z toho mi bylo velmi smutno. Hlavně kvůli sportovcům a běžcům s pochodní a také kvůli dětem, které viděly své vzory a hrdiny být terčem nenávisti davu," prohlásil Rogge. "Naštěstí v San Francisku se situace uklidnila, ale pořád to nebyla veselá oslava, kterou jsme si představovali," dodal.
    

Štafeta s olympijským ohněm se stala terčem protibetských demonstrantů, kterým se nelíbí neutrální postoj MOV vůči násilnému potlačení březnových demonstrací v Tibetu. Při nich podle oficiálních zdrojů zemřelo 22 lidí, tibetské exilové organizace však uvádějí 80 mrtvých. Právě kritika čínské politiky by mohla způsobit další obrovské problémy přímo v místě konání her. Řada sportovců chce projevit svůj názor na situaci v Tibetu, ale neví jak. Olympijská charta má k dispozici jen paragraf 51.3, který zapovídá propagandu. "V olympijských sportovištích není povolena žádná demonstrace politické, náboženské či rasové propagandy," píše se v chartě.
  

Uvozovky dolníJe jasné, že když by vyhrál Španěl a vzal do ruky svou národní vlajku, je to v pořádku. Pak ale vyvstává problém, co kdyby potom vzal do druhé ruky i jinou národní vlajku. Budeme muset určit, zda by to byla propaganda, či ne.
                                                            Jacquese Rogge, šéf MOVUvozovky horní

 

Rogge uvedl, že MOV bude řešit jen chování na sportovištích či v olympijské vesnici. Kdekoli jinde v Pekingu mohou sportovci dělat, co uznají za vhodné. Včetně zázemí stadionů, kam mají přístup novináři. "Nejsem naladěn na to někoho trestat, rozhodně ne," dodal Rogge. MOV teď bude o přesných mantinelech pro projev politického názoru jednat a na konci by chtěl mít přesný manuál, co se na olympiádě smí a co ne.