Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rok, kdy o šampionovi Tour de France rozhodl spadlý řetěz

Tour de France

  6:20
PRAHA - Nedělní dojezd do Paříže připomínal cyklistickou pohodu. V předchozích 19 etapách Tour de France ale nebyla nouze o vzrušující momenty a výjimečné příběhy. Zde je výběr těch nejzajímavějších.

Tour de France foto: Reuters

Spadlý řetěz Andyho Schlecka. Klíčový okamžik celé Tour. Do té doby vedoucímu muži průběžného pořadí Andymu Schleckovi v závěru 15. etapy spadl řetěz, čehož hbitě využil Alberto Contador. Nasadil k trháku a v cíli si poprvé navlékl žlutý trikot. "Nebylo to fér. Já bych ten trikot takovým způsobem nechtěl," zuřil Schleck. Contador se později omluvil.

Tři etapy jen pro otrlé. Zlomené kosti, odřeniny, naražená kolena a rozbitá kola. První tři etapy byly ve znamení neuvěřitelných karambolů a pádů, které vyvrcholily ve 3. etapě na kluzkých kočičích hlavách v Arenbergu. Pád se nevyhnul žádnému z favoritů, ani Kreuzigrovi. Tour kvůli zlomené klíční kosti skončila i pro Fränka Schlecka.

Královská etapa na Tourmalet. Tak takhle slavná Tour vypadá. Dlouhý had cyklistů stoupá na bájný vrchol, kolem hustá mlha a davy šílených fanoušků, kteří div neskáčou jezdcům pod kola. Letos vedla Tour na Tourmalet hned dvakrát, ale až 17. etapa všem vyrazila dech. Schleck s Contadorem bok po boku v prudkém stoupání ujeli zbytku pelotonu o víc než minutu!

Přemáhání Cadela Evanse. Snil o žlutém trikotu a v 8. etapě se ho také dočkal. Jenže v téže etapě si při pádu zlomil loketní kost a od té chvíle už nebojoval o vítězství, ale jen sám se sebou. Drsný Australan přesto na Tour pokračoval.

Smutný král Armstrong. Býval neporazitelný. Fenomén, suverén, který Tour dokázal vyhrát sedmkrát v řadě. V osmatřiceti letech se Armstrong vydal do francouzských kopců naposledy, jenže nebyl to už ten šampion, kterého fanoušci znali. Armstrong se celou Tour trápil, přimotal se do pádů a brzy ztratil šanci na vítězství.

Tour bez dopingu. Nebývalo to zvykem, ale během letošní Tour nebyl odhalen ani jeden dopingový hříšník. Nadšený potlesk byl dost možná předčasný. Vždyť policie kvůli podezření z dopingu vyšetřuje i Itala Alessandra Petacchiho, byť nejde o nález přímo během Tour.

Francouzská dominance. Jezdce, který by Tour mohl vyhrát, momentálně francouzská cyklistika nemá, proto se domácí jezdci zaměřili alespoň na jednotlivé etapy. A nikdo nebyl lepší než oni. Francouzi vyhráli celkem šest etap.

Cavendish procitl včas. Stal se králem spurterů na posledních dvou ročnících Tour, ale před startem toho letošního byl z formy. Jenže Mark Cavendish ukázal, jak mu Tour sedí. Vyhlášený spurter, který loni vyhrál šest etap, si nakonec připsal pět etapových vítězství.

Autor:

Mohlo by vás zajímat