Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Koudelka si pochvaloval podmínky. Ale triumfu nevěřím ještě teď, řekl

Roman Koudelka oslavuje své první vítězství ve Světovém poháru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Koudelka oslavuje své první vítězství ve Světovém poháru | foto: Reuters

SAPPORO/PRAHA Jedna rána vám nestačila? Tak tady máte druhou. Skokan na lyžích Roman Koudelka se podruhé v Sapporu vyhoupl na stupně pro nejlepší světové závodníky - tentokrát ovšem na ten nejvyšší. Odjistil tak malou sportovní nálož, neboť ke třem vítězstvím z úvodu sezony přidal čtvrté.

„Ve skrytu duše jsem doufal, že bych opět mohl být na bedně, ale že budu první... Tomu nevěřím ještě teď,“ říkal po závodě, který mu ve Světovém poháru vynesl šesté stupně vítězů v sezoně a osmé v kariéře.

Po prvním kole jste byl čtvrtý, v sobotu pátý a opět jste útočil na medaile zezadu - tentokrát jste byl ještě úspěšnější. Bylo čtvrté místo výhodou?
Myslím, že ano, byť ztráty byly vpředu opravdu minimální. Ale je to určitě lepší než být první. A když jsem ve druhém kole doskočil, tak ti za mnou jako by ztratili jistotu. Měl jsem i kapku štěstí na vítr, to je pravda, ale dokázal jsem toho využít. Jindy to štěstí měli soupeři.

Možná vám trochu nahrálo, že ve druhém kole nikdo z předních závodníků kromě vás nezopakoval skok z kola úvodního, zatímco vy jste měl skoky dlouhé 133 a 132 metrů. Dá se říct, že jste měl nejpevnější nervy?
To neumím posoudit. Můj druhý skok byl technicky hůř provedený, ale pořád jsem si říkal, že by to na bednu vyjít mohlo. A že potom začal kazit jeden soupeř za druhým, to mě docela překvapilo. Neumím ale říct, jestli to bylo nervozitou.

Roman Koudelka.
Roman Koudelka slaví vítězství.
Roman Koudelka si letí pro vítězství ve Světovém poháru.
Roman Koudelka v Oberstdorfu.

V prvním kole výrazně odskočil Polák Kamil Stoch, když přistál na značce 140 metrů. Co jste si v tu chvíli říkal?
Byl to výborný skok a myslím, že rozhodčí zůstali hodně při zemi, když mu dali známky 18,5 nebo 19, protože to byl veleskok jak dělaný na dvacítky. Ty mu ale nedali - bohužel, ovšem pro mě díky bohu. A že potom Kamil skočil 125 metrů? Zřejmě ještě nemá tak stabilní formu.

Těší vás dva japonské úspěchy o to víc, že se závodů zúčastnila téměř kompletní špička?
Jasně, právě z tohoto důvodu mě to těší moc. Z první desítky chyběl jen Rakušan Gregor Schlierenzauer, který se v poslední době potýká spíš s neformou než s formou, i když nikdo nemůže vědět, jestli by tady nezaskákal. Ale máte pravdu, dřív tyhle závody hodně lidí vynechávalo. Teď ale nikdo nemůže říct ani popel.

Co vám po závodech říkal trenér národního týmu Richard Schallert?
Byl nadšený, jen se mračil na druhé kolo, protože ten skok byl po technické stránce opravdu trochu horší. Ale někam to doletělo, což je pro mě velké plus do dalšího závodu - znovu jsem si potvrdil, že dokážu závodit s těmi nejlepšími. A taky trenér zopakoval, že je dobře, když dokážu brát závody jako trénink a být v pohodě.

Mimochodem, čekal jste vůbec před cestou do Japonska, že si zpátky povezete dvě umístění na stupních?
Jasně že ne. A myslím, že ti, co skoky sledují, s tím taky nepočítali. O to větší je to překvapení a jestli jsem někoho potěšil, tak je to prima.

A vy osobně?
Jsem pochopitelně strašně rád, protože je za mnou dlouhá cesta a dřív se mi taky stalo, že jsem přijel domů a neměl jsem ani bod. Teď cítím velké zadostiučinění.

ČTĚTE O ZÁVODĚ

Jaká byla při závodech atmosféra? Užil jste si ji?
Lidí tady v Sapporu moc nechodí. Něco přes dva tisíce, což mi na dvoumilionové město přijde docela málo. Ale i tak vytvořili pěknou atmosféru, a hlavně svítilo sluníčko, takže vládla pohoda. Takovéhle podmínky, navíc bez silnějšího větru, tu často nebývají.

Jak tedy po tomto úžasném víkendu budete vzpomínat na Japonsko? Napadne vás ještě někdy rýže?
Nejspíš ne, na rýži jsem zapomněl už teď. Na prvním místě bude dnešní vítězství a sobotní třetí místo - oba výsledky si strašně považuju. Je to mnohem lepší než samá desátá místa, pro mě je to hodně důležité.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...