Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Roman Kreuziger: Hlavně musím na Tour de France přežít první týden

Roman Kreuziger. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Kreuziger. | foto: Reuters

PRAHA Čekají se od něj ještě větší věci než loni. Český cyklista Roman Kreuziger (24) se před rokem při svém druhém setkání s Tour protlačil na 9. místo v celkovém pořadí, teď by chtěl ještě výš. Kam až...?

Před rokem jste snil o elitní desítce a povedlo se. Před startem dalšího ročníku toužíte po čem?
O konkrétním umístění nechci mluvit, protože v cyklistice se plánovat nedá. Prvním mým cílem je ale elitní desítka...

Bývalý profesionální cyklista Lubor Tesař před několika dny prohlásil, že vás tipuje dokonce na stupně vítězů. Co vy na to?
Samozřejmě bych se rád viděl ve špičce, ale umístění v elitní pětce myslím moc reálné není. Na startu totiž potkám víc kvalitních soupeřů než před rokem. Když chcete přemýšlet o bedně, nesmí vás potkat ani jeden špatný den.

KREUZIGER NA TOUR DE FRANCE

2008 - 12. místo
Vystoupení nováčka v pelotonu Tour de France vyvolalo mimořádný ohlas. Vždyť původně měl za úkol pouze šlapat coby podpora lídra svého týmu. Základem úspěchu byl i život a trénink v Itálii. Kreuziger i v nejtěžších etapách zaostával jen těsně za nejlepšími a na vítězného Sestreho ztratil přijatelných 13 minut. Jen o vlas mu unikl bílý trikot pro nejlepšího jezdce do 25 let. Za Andym Schleckem zůstal na druhém místě o půldruhé minuty. O Kreuzigerovi se konečně přestalo mluvit pouze jako o synovi slavného otce.

2009 - 9. místo
Do kýžené desítky v celkovém pořadí se Kreuziger protlačil až na poslední chvíli, víceméně v okamžiku, kdy se jeho plán již začínal rozplývat. Své druhé vystoupení na Tour začal výtečným 7. místem v prologu. Později ho ale přibrzdila střevní chřipka, která ho trápila dlouhých šest dnů. Kreuziger ještě zcela nezvládal situace, kdy se silnice začala zvedat do extrémního sklonu. "Občas mívám problémy se změnou rytmu," připustil jeden z nejmladších jezdců v pelotonu, jenž zároveň pochopil, že o úspěchu na Tour rozhodují i maličkosti.

Poměrně důležitý bude letos úvodní týden Tour. Jak se vám zamlouvá fakt, že právě v prvních dnech vás budou často v sedle natřásat dlažební kostky?
Musí se jezdit hodně vepředu, aby se člověk vyhnul pádům. Bude nutné být neustále ve střehu. Tour pojede dost lidí, kteří jsou schopni na těch kostkách hodně bláznit.

Kde jste strávil poslední týden před vaším největším závodem roku?
Doma v Itálii. Celý týden jsem měl k dispozici našeho japonského maséra. Pár dnů se mnou trénoval mladý Viviani od nás z Liquigas, Pietropoli z Lampre, který bydlí kousek ode mě, byl tady i táta. V pondělí jsem se projel na časovkářském kole a po příletu do Rotterdamu, kde nás v sobotu čeká prolog, jsme si s kolegou z týmu Bassem okusili i posledních 50 kilometrů třetí etapy. Její závěr je právě po kostkách a navíc na úzkých cestách.

S Ivanem Bassem jste byli určeni jako dva rovnocenní kapitáni týmu. Váš kolega se ale nechal slyšet, že byste mu právě vy měl pomoci k celkovému vítězství. Už jste se na tohle téma spolu bavili?
Zatím jsme taktiku neřešili. Každopádně platí, že na začátku musí závod tvořit jiní. Rozhodne, kdo z¨nás na tom bude líp v horách a kdo jak přežijeme první týden. Teprve pak se uvidí, co dál.

Kdo se podle vás bude po závěrečné etapě pod pařížským Vítězným obloukem nejvíc radovat?
Asi Contador, Andy Schleck nebo Armstrong. Mezi adepty na přední umístění bych se nebál zařadit taky Bassa, Meňšova, Franka Schlecka a sebe...

V jakém rozpoložení se nacházíte pár hodin před startem? Jsem naladěný optimisticky. Dal jsem tomu víc než loni, i v závodě Kolem Švýcarska jsem kvůli Tour nejel na maximum. Teď chci svoji formu prodat.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...