Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šebrle: Cítím nostalgii, ale je to super výkon

Sport

  20:40
PRAHA - Jedenáct let se vyhříval v čele tabulek, nyní to ale skončilo. Roman Šebrle (37) už je "jen" bývalý světový rekordman. "Cítím nostalgii, pro atletiku je to ale jenom dobře," říká olympijský vítěz z­ Atén 2004 a­ mistr světa z­ Ósaky 2007.

Roman Šebrle na MS v Tegu. foto: ČTK

Jak jste se dozvěděl, že vás Američan Ashton Eaton z rekordních tabulek vymazal?
Z internetu, desetiboj v Eugene jsem sledoval. V neděli v půl čtvrté jsem se probudil, koukl na to a bylo to jasné. On to měl rozjeté už po dvou disciplínách – 10,21 na stovce a 823 v­ dálce, to je start jako zvon. Třináct bodů, o kolik mě překonal, to je třeba pět centimetrů v tyči, nicméně je to skvělý výkon. A kvalitní.

Chcete říct, že Američan nepřekonal váš rekord o moc?
Tím ale jeho výkon nechci snižovat. Naopak – druhý součet nad 9000 bodů v historii je super kvalita. On to navíc dokázal v americké olympijské kvalifikaci, tedy v závodě, ve kterém o něco jde. To zvládne jen vynikající závodník.

ČTĚTE TAKÉ

Čekal jste, že Eaton může váš rekord překonat?
Svým způsobem ano. Když před dvěma lety vytvořil halový rekord v sedmiboji, tak ukázal svůj potenciál, a letošním halovým zlepšením to jen potvrdil. Byla to otázka času.

Co teď cítíte? Nostalgii? Možná kapku lítosti?
Každý, kdo o světový rekord přijde, musí cítit nostalgii. Jiné to není ani u mě, ale pro atletiku je to jenom dobře. Aspoň ostatní vidí, že je to možné. Lítost necítím, byť nepopírám, že mě těch jedenáct let hřálo a vlastně hřeje pořád. Už sice nejsem aktuální, ale bývalý světový rekordman, i to je však hezké, ne?

Může Američan svůj součet 9039 bodů ještě vylepšit?
Může, ale taky nemusí. Je mu čtyřiadvacet, takže se dá předpokládat, že ještě půjde nahoru. Nicméně takový závod, kde mu všechno sedlo, udělá si tři absolutní osobní rekordy, už se opakovat nemusí. To opravdu nikdo neví.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!