2. července 2015 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Mám vlastní cestu, míní Rosol. Muž s třaskavou pověstí, od nějž odešli i trenéři

Lukáš Rosol ve Wimbledonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Rosol ve Wimbledonu. | foto: Reuters

LONDÝN (Od našeho zpravodaje) Před Roland Garros měl kouče i kondičního trenéra, po pařížském grandslamu se postupně s oběma rozešel. Co se stalo? „Nechci zbytečně na někoho něco říkat, to by se otočilo proti mně,“ tvrdí Lukáš Rosol, který se ve čtvrtek může ve Wimbledonu přiblížit lákavé derby s Berdychem.

V All England Clubu zažil před třemi lety chvíle největší slávy, když senzačně porazil Rafaela Nadala. Teď se do Londýna vrátil ve zvláštním období, kdy hledá trenéra a slýchá o sobě jako o problémovém tenistovi.

Lukáš Rosol se s tímto údělem zatím pere statečně. V 1. kole Wimbledonu porazil nevyzpytatelného Ernestse Gulbise, bývalou světovou desítku.

Když zvítězí ještě jednou nad Pablem Andújarem, může se dostat k atraktivnímu derby s Tomášem Berdychem. „Ale já žiju jen jedním zápasem, tím dalším,“ tvrdí Rosol.

„Není to se mnou jednoduché“

Žije však také hledáním nového týmu. Krátce po vyřazení z Roland Garros ho opustil kondiční kouč David Vydra, který nyní připravuje Petru Kvitovou. 

A následně Rosol oznámil i konec spolupráce s trenérem Ctislavem Dosedělem, který ho vedl od roku 2012, a s nímž vybojoval dva tituly na okruhu ATP.

Leckdo se divil: Co se stalo? To s Rosolem nikdo nevyjde?

Tenista si to však nechává pro sebe. „Nebudu o tom mluvit. Dohodli jsme se. Mám na to svůj názor, ale nechci zbytečně na někoho něco říkat. To by se otočilo proti mně. Každý je svého štěstí strůjcem, já mám čistý štít.“

O konci spolupráce s Dosedělem se rozpovídá ještě ochotně. Oba prý cítili, že Rosol potřebuje změnu. „Proto jsme se rozhodli, že zkusím najít někoho jiného, dostanu nový impulz, novou energii. Věřím, že to byl dobrý krok.“

A co se týče Vydry... „Odmakal jsem, co jsem mohl. Šel jsem do toho na sto procent. Mám z toho dobrý pocit, ale víc nemůžu říct.“

Český tenista Lukáš Rosol na French Open.
Lukáš Rosol na turnaji v Mnichově.

Rosolově pověsti příliš nepřidává ani jiná nedávná příhoda. V květnu na turnaji v Mnichově lehce strčil při výměně stran do Andyho Murrayho, který na něj pak v rozčilení mumlal: „Děláš to každý týden. Nikdo tě na okruhu nemá rád. Každý tě nenávidí.“

Zpráva prolétla médii po celém světě, byť si údajně tenisté incident v šatně vyříkali. Devětadvacetiletý dlouhán leckoho svou povahou dráždí. 

Nevolí diplomatické fráze. Říká vše na rovinu. Postěžuje si, že tenisté by měli vydělávat víc. Klidně prohlásí, že si ženy rozhodně nezaslouží stejné prize money jako muži.

„Není to se mnou jednoduché, samozřejmě. Mám vlastní cestu, kterou se snažím jít nahoru. Každý je tam, kde chce být a kde ho chtějí vidět ostatní. Já tohle moc neřeším, a když si o něčem myslím, že je správné, tak si za tím jdu,“ prohlašuje – a zejména poslední věta je pro něj typická. Nehledí na názory ostatních, jde si za svým.

Trenéra chce sehnat co nejdřív

Rosola ve Wimbledonu trénuje Michal Birner, který ho doprovázel už dříve, když Doseděl nebyl k dispozici. 

Definitivní řešení otázky kouče ale stále hledá. „Mám dobrá jména na konec sezony, ale většina může až třeba v říjnu. Já bych chtěl někoho dřív,“ řekl 41. hráč světa.

V současnosti řeší tréninky operativně, v minulém týdnu si provizorně sehnal i kondičního kouče. Doufá ale, že brzy dokáže svůj tým zase stabilizovat. 

„Chtěl bych, aby to byla systematická práce. Pokud budu vyhrávat, tak to půjde, ale pokud ne, tak to budu řešit co nejdřív,“ plánoval.

Teď se ale soustředí zejména na to, aby zvládl 2. kolo s Andújarem. Kdyby ve Wimbledonu uhrál slušný výsledek, opět by místo „problémového hráče“ připomněl muže, který zdolal Nadala. 

Ondřej Novotný

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!