Rossi zářil štěstím. | foto: ČTK

Rossi je poosmé motocyklovým mistrem světa

•   9:36
MOTEGI - Italský pilot Valentino Rossi se stal s předstihem poosmé v kariéře mistrem světa v závodech silničních motocyklů.

Devětadvacetiletý jezdec na yamaze dnes v Motegi slavil 96. vítězství v kariéře, k zisku titulu mu přitom stačilo dojet ve Velké ceně Japonska na jakékoliv medailové pozici.

Sestřih z Japonska (s originálním italský komentářem)

Rossi se na světový trůn vrátil po dvouleté pauze, kdy jeho sérii pěti triumfů v královské kubatuře přerušili Američan Nicky Hayden a Australan Casey Stoner. Zbývající tituly získal ve třídách do 125 ccm (1997) a do 250 ccm (1999).

V Japonsku, kde v sobotní kvalifikaci zajel až čtvrtý čas, pokračovala jeho aktuální vítězná série, která započala před pěti závody ve Velké ceně USA.

V úvodu sezony dosáhl Rossi dalších tří výhry za sebou a nyní má tři Grand Prix před koncem šampionátu nedostižný náskok 92 bodů před sesazeným šampionem Stonerem. Ten dnes dojel druhý před Španělem Danim Pedrosou a vítězem kvalifikace Jorgem Lorenzem rovněž ze Španělska; totožné pořadí je i celkově.

Ve třídě do 250 ccm obsadil Lukáš Pešek na aprilii 12. místo, polepšil si o místo oproti kvalifikaci a do hodnocení mistrovství světa si připsal čtyři body. Posunul se tím v interním českém souboji na 15. pozici před Karla Abrahama, který v Motegi nestartoval kvůli zranění ruky po pátečním pádu.

Závod čtvrtlitrů vyhrál italský lídr šampionátu Marco Simoncelli na gileře, který byl nejrychlejší i v sobotní kvalifikaci. Po čtvrtém triumfu v sezoně vede celkové pořadí už o 32 bodů před Alvarem Bautistou, který v Japonsku skončil druhý se ztrátou necelé půlsekundy.

Nejslabší stopětadvacítky se staly kořistí Němce Stefana Bradla na aprilii.

Osmnáctiletý jezdec zvítězil podruhé v kariéře, předtím se mu to podařilo v srpnu v Brně. Závěr závodu, ve kterém hned v prvním kole vypadlo po pádech šest jezdců, se odehrál ve znamení souboje trojice soupeřů.

Bradl v něm porazil o 151 tisícin Mika Di Meglia, vedoucího muže seriálu z Francie, který startoval z pole position, třetí skončil se ztrátou necelých tří desetin maďarský mistr světa Gábor Talmacsi. Triumf vynesl Bradla na třetí místo průběžné klasifikace právě před úřadujícího šampiona, Di Meglio vede už o 36 bodů před Simonem Corsim, který dojel až sedmý. Výsledky: Do 125 ccm: 1. Bradl (Něm./Aprilia) 39:57,228, 2. Di Meglio (Fr./Derbi) -0,151, 3. Talmacsi (Maď./Aprilia) -0,281, 4. Olive (Šp./Derbi) -5,945, 5.

Terol (Šp./Aprilia) -6,072, 6. Cortese (Něm./Aprilia) -6,135.

Průběžné pořadí MS (po 14 ze 17 závodů): 1. Di Meglio 212, 2. Corsi (It./Aprilia) 176, 3. Bradl 167, 4. Talmacsi 165, 5. Terol (Šp./Aprilia) 149, 6. Olive 131.

Do 250 ccm: 1. Simoncelli (It./Gilera) 43:09,385, 2. Bautista -0,348, 3.

Debón (oba Šp./Aprilia) -8,414, 4. Simon (Šp./KTM) -9,151, 5. Kallio (Fin./KTM) -17,041, 6. Takahaši (Jap./Honda) -19,632, ...12. L. Pešek (ČR/Aprilia) -48,621.

Pořadí MS (po 13 ze 16 závodů): 1. Simoncelli 215, 2. Bautista 183, 3.

Kallio 175, 4. Debón 155, 5. Barberá (Šp./Aprilia) 142, 6. Pasini (It./Aprilia) 125, ...15. L. Pešek 35, 16. Abraham (ČR/Aprilia) 31.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 43:09,599, 2. Stoner (Austr./Ducati) -1,943, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -4,866, 4. Lorenzo (Šp./Yamaha) -6,165, 5. Hayden (USA/Honda) -24,593, 6. Capirossi (It./Suzuki) -25,685.

Průběžné pořadí (po 15 z 18 závodů): 1. Rossi 312, 2. Stoner 220, 3.

Pedrosa 209, 4. Lorenzo 169, 5. Dovizioso (It./Honda) 136, 6. Edwards (USA/Yamaha) 118.