Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rozehnal: Jde o hodně vysokou částku – zvlášť za obránce.

Český reprezentant David Rozehnal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český reprezentant David Rozehnal | foto: ČTK

HAMBURK Ani David Rozehnal možná netušil, jak vysokou cenu má na fotbalovém trhu. Po uzavření přestupu osmadvacetiletého obránce z Lazia Řím do Hamburku se dozvěděl, že rozhodně není zadarmo.

Bundesligový klub z něj udělal nejdražšího českého fotbalistu za poslední tři roky. Podle neoficiálních údajů musel za reprezentačního zadáka zaplatit 8 milionů eur (zhruba 210 milionů korun).

Nejvyšší suma za poslední 3 roky

Podle spekulací Hamburk zaplatí Laziu Řím za Davida Rozehnala 8 milionů eur (zhruba 210 milionů korun). Vyšší částka za českého fotbalistu padla naposledy v­květnu 2006, kdy Arsenal vykoupil Tomáše Rosického z ­Dortmundu za 312 milionů korun. V čele žebříčku rekordních transferů se drží Pavel Nedvěd. Za něj Lazio Řím od Juventusu Turín inkasovalo v roce 2001 1,6 miliardykorun.

Jednání se táhla několik dní a chvílemi to vypadalo, že z vašeho přestupu sejde. V čem byl problém?

Částečně jsem se jednání zúčastnil a chvílemi bylo opravdu vypjaté. Nevěděl jsem, na čem jsem, vypadalo to trochu jako na houpačce. Prostě nepříjemná situace. Teď si troufám tvrdit, že jsou všichni spokojení – v Hamburku i Laziu.

Překvapilo vás, že nabídka přišla zrovna z Hamburku?

To se nedá říct, ale určitě mi to zalichotilo. Uplynulá sezona nepatřila k mým nejlepším, v lize jsme s Laziem šlapali chvíli nahoru a pak zase dolů. Zápasů jsem neodehrál tolik jako v minulých sezonách. I proto jsem byl rád, že se o mě Hamburk zajímal.

Hamburk za vás měl údajně zaplatit osm milionů eur. Ohromila vás taková suma?

Nevím, jestli je to úplně pravda. Tu částku vlastně ani přesně neznám. Pokud je to pravda, jde o hodně vysokou částku – zvlášť za obránce.

Vnímáte to jako výjimečný závazek?
Tu sumu si radši nechci připouštět. I kdyby byla čtvrtinová, udělal bych pro klub stejně všechno, co bude v mých silách, a pokusil se alespoň částečně vrátit náklady, které kvůli mně vynaložil.

Německá bundesliga je už pátá zahraniční soutěž, v níž si zahrajete. Co od ní očekáváte?
Bundesliga patří do nejkvalitnější evropské kategorie. Do méně kvalitní soutěže, než je italská liga, bych ani nešel. Za posledních pět let se hodně zvedla. Spousta lidí mi říká, že by mi mohl její styl vyhovovat.

Stal se z vás kvůli množství zemí, kterými jste prošel, všestrannější fotbalista?
Něco na tom bude. V Belgii to byla první zahraniční štace, ve Francii jsem vylepšil rychlost a důraz, anglická liga je tvrdá a nekompromisní, v Itálii se zase hodně dá na taktiku. Věřím, že i díky těmto zkušenostem to se mnou dopadne v Hamburku dobře.

Berete Hamburk jako nejambicióznější klub, v jakém jste zatím hrál?
V každé zemi jsem šel do ambiciózního klubu. Hamburk do té řady zapadá. Nevím, jestli je to štěstí, že mám takovou příležitost.

Po francouzštině, angličtině a italštině teď budete muset začít s němčinou. Nevadí vám se stále učit nové jazyky?
Jsem trochu zvláštní jazykový expert. Jakmile přestanu mluvit, zapomínám slovíčka. Ve francouzštině bych porozuměl někomu, kdo by mluvil hodně pomalu. Angličtinu jsem si zdokonalil už v Belgii a vylepšil v Anglii. Italštinu jsem se naučil částečně z odposlechu, zvládl jsem mluvit se spoluhráči i trenérem. I němčinu mám uloženou v hlavě z gymnázia. Bude to ale chvíli trvat, než na ni přepnu.

V Evropě už jste prošel všechny prestižní soutěže, zbývá jen Španělsko. Lákalo by vás výhledově si tam zahrát?
Teď jsem v Hamburku, takže to neřeším. Je ale důležité mít sny a tohle je jeden z nich, i kdyby třeba nevyšel.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!