2. listopadu 2015 19:34 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tvrdý pád respektovaného sudího. Po velkém ragbyovém finále musí pískat divizi

Nigel Owens s oceněním pro nejlepšího ragbyového rozhodčího světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nigel Owens s oceněním pro nejlepšího ragbyového rozhodčího světa. | foto: Twittera Nigela Owense.

Jeho příběh patří na právě skončeném mistrovství světa v ragby k nejsilnějším. Nigel Owens, velšský rozhodčí, se v mládí pokusil o sebevraždu, protože se bál, že ho kvůli homosexualitě maskulinní ragbyový svět nepřijme. Přijal, a dokonce jej v sobotu ocenil možností rozhodovat finále světového šampionátu. Další Owensova štace je však překvapivá.

Kdo by čekal, že po povedeném výkonu v zápase roku mezi Novým Zélandem a Austrálií, který sledovaly desítky milionů lidí, se bude Owens pohybovat už jen na vrcholné úrovni, je na omylu. Velšská ragbyová federace (WRU) se rozhodla, že charismatického chlapíka pošle zpátky do lokální soutěže, kde se průměrná návštěvnost zápasu pohybuje kolem 150 diváků.

Rozhodčí Nigel Owens ve finále mistrovství světa v ragby.

Rozhodčí Nigel Owens ve finále mistrovství světa v ragby.

„Bude to návrat zpátky na zem,“ řekl předseda WRU Nigel Whitehouse, „v sobotu pískal velké finále a pískal ho skvěle, ale bude pro něj dobré vrátit se příští víkend na venkov,“ dodal.

Bližší důvody přesunu Owense o několik pater níže federace nesdělila.

Divizní utkání mezi Govertonem a Crymychem tak získalo nečekanou mediální pozornost. „Těším se na návrat ke kořenům,“ okomentoval na Twitteru Owens svoji nominaci. V druhé ragbyové divizi, kterou oba týmy hrají, jako mladý rozhodčí začínal, vypracoval se však až do finále mistrovství světa, které si zapískal jako druhý Velšan v historii.

Nebojí se seřvat hvězdy

Owens je v rodném Walesu hvězdou a i u hráčů požívá obrovského respektu. Proti jeho výrokům, i když mohou být někdy sporné, nikdo neprotestuje, a čtyřiačtyřicetiletý Velšan se nebojí promluvit do duše i největším hvězdám. Třeba když si během finále mezi Austrálií a Novým Zélandem k sobě zavolal nejlepšího hráče All Blacks i celého mistrovství Dana Cartera a vyčinil mu: „Nemluv sprostě, jsi v televizi!“

Doslova legendárním se pak stal Owensův výrok „Tohle není fotbal!“ Uznávaný rozhodčí jej používá pokaždé, když mu ragby začne připomínat sport s míčem kulatým - hráči simulují, zdržují nebo hlasitě vyjadřují nesouhlas nad výrokem sudího. Owensova hláška se dokonce stala motivem pro potisk na hrníčcích.

Dalšího velkého uznání se Nigel Owens dočkal v neděli večer, den po velkém finále. Na galavečeru v Londýně získal ocenění nejlepší ragbyový rozhodčí světa a po boku hvězd právě skončeného šampionátu Dana Cartera (zvolen nejlepším hráčem planety) či Neheho Milnera-Skuddera (objev roku) si užíval ovací ve stoje.

I taková persona světového ragby ale musí občas zpátky na zem. Třeba do velšského „pralesa“.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz