22. prosince 2016 19:05, aktualizováno  19:18 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rozhodnuto. Rusko kvůli dopingu přijde o Světový pohár v biatlonu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Závod SP v biatlonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závod SP v biatlonu. | foto: ČTK

Praha Mezinárodní biatlonová unie IBU kvůli dopingovému skandálu v ruském sportu na dnešním mimořádném zasedání odebrala Ťumeni březnové závody Světového poháru. V Rusku se neuskuteční ani mistrovství světa juniorů, které měl v únoru hostit Ostrov. Rusové se obou akcí zřekli, nové pořadatele IBU zvolí později.

„Ze strany ruského svazu je to první důležitý krok k tomu, aby nám i celému světu ukázal, že současnou situaci nebere na lehkou váhu. Nyní se celá biatlonová obec na těchto akcích může soustředit čistě na sport,“ řekl po jednání prezident IBU Anders Besseberg.

Podle zveřejněných podrobností z dopingové zprávy vyšetřovatele Richarda McLarena patří k podezřelým ruským sportovcům i 31 biatlonistů. IBU dnes oznámila, že jeden z nich závodil pouze na národní úrovni, dalšího již provizorně suspendoval ruský svaz. Jména podezřelých IBU ve zprávě neuvedla.

Dva dopingové případy se týkají předloňských olympijských her v Soči, s dotyčnými biatlonisty již zahájil řízení Mezinárodní olympijský výbor a IBU je nyní dočasně suspendovala. V případě, že se doping bude týkat některé členky stříbrné ruské štafety, původně čtvrté české kvarteto získá bronz.

Čeští biatlonisté zvažovali, že pokud dnešní zasedání v Mnichově nepřijme zásadní opatření, na závody SP v Ťumeni neodcestují. O bojkotu uvažoval i lídr seriálu Francouz Martin Fourcade.

„To není adekvátní řešení,“ reagoval na dnešní rozhodnutí předseda Českého biatlonového svazu Jiří Hamza. „Budeme požadovat další kroky. Je to polovičatý verdikt. Za dané situace je už nepřijatelný. Zkontaktujeme se s federacemi a budeme požadovat dotažení do konce. Teď už není cesta zpět. Vyšetřit doping, potrestat funkcionáře a sportovce, kteří v tom lítají,“ dodal.

Také Gabriela Koukalová se domnívá, že by IBU měla Ťumeni odebrat i mistrovství světa v roce 2021, o které se při zářijové volbě ucházelo také Nové Město na Moravě. „Zemi, kde se prokážou prohřešky, by se nemělo dávat nic, to není správně. Nemám problém s jakoukoli zemí, kde nemají sportovci problémy, pojedu klidně do Grónska, ale tohle mi přijde špatně z hlediska myšlenky čistého přístupu,“ uvedla Koukalová.

„Je to dobrá zpráva, protože jsme uvažovali i o případném bojkotu tohoto závodu. Ale teprve se uvidí, jestli to něčemu pomůže,“ prohlásila Veronika Vítková.

ČTK
  • 4Diskuse