6. března 2015 22:16 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Byl jsem lepší, ale nešly mi koncovky setů, litoval zdrcený Rosol

Tenista Lukáš Rosol během daviscupového utkání proti Austrálii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tenista Lukáš Rosol během daviscupového utkání proti Austrálii. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

OSTRAVA Tak nesmírně blízko byl tenista Lukáš Rosol k vítězství, které po mizerném vstupu do sezony nutně potřeboval. Za stavu 6:4, 6:2, 5:4 mu chyběly dva míče. Jenže s australským mladíkem Thanasim Kokkinakisem ještě stihl prohrát v pěti setech a Češi jsou v 1. kole Davis Cupu v zapeklité situaci.

Sedmý zápas v roce 2015, šestá porážka. Rosol marně shání sebevědomí, které mu na kurtu schází. V ostravské ČEZ Aréně se to v pátek ukázalo až s brutální názorností.

Proč se partie tak zvrtla?
Byl výborně rozehraná: Dva nula na sety, brejk ve třetím. Jenže nedoservíroval jsem zápas. Je to nepříjemné. Měl jsem vyhrát a měli jsme vést jedna nula. Koncovku jsem ale nezvládl. Stejně tak jsem měl odservírovat ten stav 3:2 v pátém. Měl jsem tři nebo čtyři gameboly, ale bohužel. Je to o jednom dvou míčích, bohužel se to otočilo a zápas jsem ztratil.

Nechal jste si masírovat záda, jste zraněný?
Nejsem, jen povrch je specifický. Zasekáváte se na něm, trpí z toho bedra a kyčle. Ale to je normální. Dostal jsem hřejivku a už jsem to do konce zápasu necítil.

Máte odehráno málo zápasů, vyhrál jste jediný. Podepsalo se to na vás, když jste potřeboval soupeře dorazit?
Ano, to je pravda. Nevím, jestli to byl zrovna ten důvod, ale zdálo se mi, že jsem byl lepší. Nezvládl jsem koncovky třetího, čtvrtého a pátého setu. A to se mi vymstilo.

Kokkinakis prohlásil, že jste byl v závěru třetí sady nervózní a nezvládl jste tlak publika. Bylo to tak?
To nevím, tlak diváků jsem nevnímal. Spíš jsem letos vyhrál málo zápasů. Teď jsem mohl na Davis Cupu vyhrát utkání, které by mě zvedlo. Nedokázal jsem to. Kdybych začal ten game líp, uvolnil bych se, ale bohužel jsem udělal chyby a jen dotahoval.

Cítil jste při absenci Berdycha se Štěpánkem větší zodpovědnost jako týmová jednička?
Věděl jsem, že bych australskou dvojku měl porazit. Ale bohužel jsem to nezvládl. Beru to na sebe, je to moje chyba. Udělal jsem maximum, ale chybí mi herní praxe, v koncovce jsem si nevěřil.

Chtěl byste nastoupit v sobotní čtyřhře?
Ano, myslím si, že bych do debla měl nastoupit.

Lukáš Rosol se připravuje v ostravské ČEZ Areně.
Tenisté si zpestřili přípravu nohejbalem.

Napočítali vám 74 nevynucených chyb. Jak si tak vysoké číslo vysvětlujete?
Hráli jsme pět setů, ale i tak je to dost. Tohle je můj styl. Hraju na riziko, ne tak, abych nekazil. Ono mi to dlouho chodilo, ale ty koncovky…

Čím byl Kokkinakis nebezpečný?
Čím dál víc se rozehrával. Já ho na začátku vždycky zaskočil rychlými brejky, byl lehce pod tlakem. Jenže postupně si zvykal na mou hru. Zleva mi dobře returnoval servisy a tlačil mě. Zezadu se cítil čím dál víc komfortněji. Já musel jít na ještě větší riziko, a taky proto těch nevynucených chyb bylo víc.