25. března 2015 12:49 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Přibližuje se k top formě, brzy bude v elitní stovce, říká kouč Vaidišové

Nicole Vaidišová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicole Vaidišová. | foto: ČTK/AP

Zhruba rok a půl tvoří tenistka Nicole Vaidišová znovu tým se svým nevlastním otcem Alešem Kodatem, který ji jako teenagerku dovedl do semifinále dvou grandslamů. Nyní ji znovu trénuje při jejím comebacku, který začal v září 2014. A ve středu někdy po 19. hodině SEČ napíše další velkou kapitolu: Vaidišová se vrátí na velký podnik v Miami.

„Každý turnaj ji přibližuje k optimální výkonnosti,“ říká Kodat. Na Floridě se 25letá tenistka může dočkat zatím nejtěžší prověrky po comebacku - pokud zvládne 1. kolo s Timeou Babosovou (87. na žebříčku), vyzve ji světová trojka Simona Halepová.

Jak se Nicole chystala na turnaj v Miami? Berete ho pro ni jako šanci ukázat se na velké scéně, nebo jde jen o další turnaj?
Nicole střídá individuální tréninky techniky se mnou a tréninkové zápasy v IMG Academy. Na kondičku dorazil kouč Ivan. Jde jistě o další turnaj. Nicole je dle mého dřívějšího odhadu teprve těsně za polovinou počtu turnajů, které potřebuje hrát, aby byla na sto procentech své výkonnosti. Potřebuje stoupat na žebříčku a toto je další turnaj, z kterého při případné výhře body přičítá.

Kodat a Vaidišová

Spolupracovali už od dětství. Ještě v teenagerských letech se z Vaidišové pod Kodatovým vedením stala světová hvězda. Vystoupala na 7. místo žebříčku WTA, hrála semifinále Australian Open a Roland Garros. V roce 2008 se však rozešli, tenistka bojovala s nedostatkem motivace. Později se nakrátko dali dohromady, než tenistka v březnu 2010 (v necelých 21 letech) ukončila kariéru. V létě 2013 se Kodatovi zmínila o návratu, zhruba před rokem znovu začali spolupracovat. Jejím největším úspěchem ve „druhé kariéře“ byl zatímpostup do semifinálestotisícového turnaje v Midlandu a úspěšně zvládnutá kvalifikace na turnaj WTA v Monterrey. Nyní je 328hráčkou na světě. (kap, on)

Z kvalifikace prošla do hlavní soutěže v Monterrey, na turnaji ITF v Midlandu z kvalifikace do semifinále. Cítíte, že se její tenis dostává na vyšší úroveň?
Každý turnaj ji přibližuje k optimální výkonnosti. Především z pohledu zvyků. Aby si připadala normálně a předváděla standardní formu na turnajích WTA a na větších stadionech jako dřív. K tomu turnaje kategorie Futures nebo challengery nestačí. Hraním na větších kategoriích turnajů a WTA si tělo a hlava vzpomíná a opět zvyká. A hraním s papírově lepšími soupeřkami se přibližuje k „top“ tenisu.

V utkání 1. kola v Monterrey s Ivanovičovou hrála Nicole ve strašně rychlém tempu, mezi výměnami si brala minimum času. Byl to specifický zápas, největší od návratu, chtěla se ukázat. Nebylo to ale stejně příliš zbrklé? Netrpí tím celkově její dnešní tenis?
Já můžu mít podobný názor, tedy že především v prvním setu si Nicole nechávala míň času na přípravu na další bod, než má. Ale věřím, že ona si udržuje takový rytmus, který jí v momentální situaci nejvíc vyhovuje.

V čem udělala největší pokrok od září, kdy odehrála první zápasy po comebacku?
Podle očekávání byla na prvních turnajích nervózní. Řekl bych že víc, respektive jinak než normálně. Ta doba, kdy hrála poslední zápas, byla přece jen dost dlouhá. V tom se postupem času a s přibývajícím počtem zápasů zlepšila. Zrychlila pohyb, přípravu na jednotlivé údery a předvídavost.

Co jí naopak ještě chybí ve srovnání s minulostí?
Řekl bych taková „mladická“ nezodpovědnost, kdy v některé situaci, z nepohodlné pozice zariskuje vítězný úder. A ono to zrovna vyjde. Ale není to věc odvahy. Spíš s věkem v některých výměnách víc přemýšlí a volí jistější variantu.

Jiří Fencl, trenér Lucie Hradecké, po vzájemném duelu říkal, že Nicole hraje jak tenistka z elitní dvacítky žebříčku. Co si o tom myslíte?
Od Jirky Fencla to byla velká chvála, kterou mi sdělil osobně hned po zápase a já mu za to zde opětovně děkuji. Takových lidí moc není. Pro mne to bylo docela důležité pro představu, protože zápas Lucky z Australian Open jsem sledoval v televizi, ale ta trochu zkresluje rychlost hraní. Takto se samozřejmě nedá spočítat žebříčkové umístění, ale Nicole teď vlastně body jen přičítá a pokud by si vedla na turnajích podobným způsobem jako doteď, bude snad do konce roku v top 100. Ale přiznám se, že ani nevím, kolik bodů je za jednotlivá kola na turnajích různých dotací. Rozhodně může se soupeřkami z top 50 soutěžit.

Máte nějaký společný cíl, nebo se prostě jen snažíte a uvidíte, co z toho vyplyne?
Žádný cíl jsme si nedávali. Prostě pracujeme, jak nejlépe umíme a uvidíme, co to přinese.

Nicole skončila, protože ji tenis přestal bavit. Jak je na tom teď? Vidíte na ní, že do něj má zápal? Je to z hlediska úspěchu comebacku pro ni vůbec nejdůležitější?
Mít radost z tenisu, z jeho hraní, nakonec i z cestování a ze setkávání s bývalými známými je velmi důležité pro její definitivní comeback. Také zvýšená a projevená pozitivita v zápasech bude nejvíc rozhodující pro tento cíl.

Změnilo se nějak uspořádání v týmu? Je Nicole nyní šéfem? Nebo jak spolu fungujete?
Nicole měla jako hodně mladá hráčka víceméně určený program turnajů a tréninků. Postupně se pozice vyrovnávaly. Nyní se bavíme o programu turnajů, diskutujeme nejlepší varianty, plánujeme nejvhodněji tréninky společně. Radím, doporučuji, předkládám důkazy svých doporučení. Ona si to musí vyzkoušet, rozhodnout, vybrat. Praktická, tréninková fáze na tenisovém dvorci je stále mnou určená a vedená. Kondičku řídí kondiční kouč, když je přítomen, jinak vypracuje plán.

Tenistka Nicole Vaidišová.
Nicole Vaidišová.

Projevuje se nějakým způsobem v tenise a věcech kolem něj, že už je Nicole o pět let starší oproti „první kariéře“, že dospěla?
Jistě. Je to vidět ve vedení zápasů, plánování dlouhodobého i krátkodobého programu, v odpočinku.

Jak si vy sám užíváte návrat na ženský okruh s Nicole? Trénujete i syna Tobiase, jak to zvládáte?
Není to jednoduché pro nikoho z nás. Jsou to kompromisy ze všech stran. Je štěstí, že když jsem s Nicole, tak se o Tobiho postará manželka. Rozhodně po stránce rehabilitace, kompenzace a životosprávy. Tenisově pro něj mám náhradu v době, kdy s ním nejsem, zatím dostačující. Uvidíme v blízké budoucnosti. Pokud se Nicole nějak výrazněji posune na žebříčku, bude to ulehčení. Lépe se plánuje program na celý rok a podle toho budu schopen připravit co nejlepší plán pro Tobiho, včetně toho, že nás bude doprovázet na turnajích a bude sekundovat Nicole jako dobrý sportovní partner.

Ondřej Novotný