Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hejnová se vrací, mimo hru je Maslák. Výčitky nemám, říká kouč

Sport

  15:14
PRAHA - Zuzana Hejnová se vrací po zranění, Pavel Maslák ze stejných důvodů uzavřel sezonu. Trenér Dalibor Kupka, který je dovedl k titulům světových šampionů, bude páteční návrat běžkyně na 400 metrů k závodění sledovat s napětím. Zmíněné patálie jsou totiž stále živé. "Ano, je to mrzuté," říká 44letý kouč.

Pavel Maslák probíhá cílem jako první a získává titul mistra světa foto: Reuters

Jak budete prožívat, když při Diamantové lize v Monaku poběží Zuzana Hejnová?
Určitě budu plný očekávání, co po zimním zranění předvede. Zvědavý budu i na výsledný čas. Už teď jsem nervozní, to je ale asi každý trenér, zvlášť v takové situaci.

Vaše svěřenkyně se nechala slyšet, že by byla spokojená s časem pod 55 vteřin...
Když to vezmu k jejímu osobáku (52,83, český rekord z loňského MS v Moskvě - pozn.), a když si vezmu, že v přípravě zvládla super objem, ale kvality bylo pomálu, takže podle mě není tak rychlá jako loni nebo i předloni, budu spokojený s časem 55 až 55,5 vteřiny.

ČTĚTE K TÉMATU

Doufal jste možná, že vyběhne do prvního závodu dříve?
Na jaře jsem to myslel. Jenže pak se jí vrátily bolesti v patě, tak se to oddalovalo. Koncem dubna ale vypadala moc dobře.

Nesrazilo vás, že sotva se Hejnová vyhrabala ze svých zdravotních problémů, tak se do nich znovu zabořil halový mistr světa na čtvrtce Pavel Maslák?
Je to mrzuté, připadám si jako na houpačce - jedna sezona super, druhá úplně špatná. Nenadělám s tím ale nic, je to sport a jen doufám, že se z chyb poučíme pro příští sezony a vyvarujeme se jich.

Když se v relativně krátkém čase nakupila zranění této dvojice, nenapadlo vás, že by se něco mělo dělat maličko jinak?
Ano, člověk pochybuje a hledá pořád. Pokud jde o Zuzku, tak výrůstek na patní kosti čili ostruhu asi tréninkem neovlivním, a u Pavla určitě budu jinak koncipovat jeho závody. Počínaje příštím rokem už ho nebudu nechávat startovat v zahraničí v několika sprintech - pokud pojede za hranice, tak poběží jen čtvrtku nebo třístovku. Teď už vím, že na jaře toho měl moc, na Poháru mistrů evropských zemí družstev běžel stovku, 4x100 metrů i dvoustovku, při které se mu to stalo.

Slavný desetibojař Roman Šebrle a trenér Dalibor Kupka

Trenér Dalibor Kupka ještě po boku Romana Šebrleho.

Zmínil jste patní výrůstek Hejnové - souvisel s lednovou zlomeninou zanártní kůstky?
Stoprocentně. Výrůstek měla od od září, bolelo ji to, celý podzim tomu uhýbala. Řešili jsme to rázovou vlnou a podobně, ale uhýbala tomu tak dlouho, až to přetížilo zanártní kůstku. Čekali jsme, jestli to neodejde, až praskla ta kůstka.

Otázka byla míněna tak, jestli v případě Hejnové nešlo o celkové přetížení - v tomto smyslu se vyjádřil také profesor fyzioterapie Pavel Kolář.
Myslím, že celkově přetížená nebyla. Jasně, loni objela všechny Diamantové ligy, ale ty byly o víkendech, takže v týdnu tolik netrénovala.

Nemáte tedy výčitky, že byste v přípravě Hejnové něco přehnal nebo ji přetížil?
Nemám. Pokud se nám už nikdy nepovede, jak se to povedlo, tak zaplaťpánbůh, že se to povedlo aspoň jednou. A kdyby se to povedlo znovu, bylo by to super. Člověk si přece nebude vyčítat, že vyhrála všech třináct závodů, do kterých nastoupila. A k tomu přehánění... Kdyby se to nepřehánělo, tak by na mistrovství světa byla třeba třetí, a ne první.

Když se porovná startovní listina pátečního mítinku v Monaku s obsazením finále loňského MS v Moskvě, tak kromě Hejnové je tam totožná už jen jedna závodnice, Američanka Molineová. Kam se poděly ostatní?
Kdyby letošní jedničku Spencerovou z Jamajky v Moskvě nediskvalifikovali v rozběhu, byla by ve finále taky a podle dosaženého času 53,70 by ve finále byla druhá za Zuzkou. A ostatní - někdo má volnější rok, nebo jim to neběhá.

Takže nejsou zraněné? Je čtvrtka překážek náročná disciplína? Kdysi jste v ní reprezentoval...
Je stejně náročná jako ostatní. Ale ze sprinterských jsou hladké sprinty - stovka, dvoustovka a čtvrtka, náročnější, svalové vypěti je mnohem větší. Myslím, že překážková čtvrtka se běží s menším úsilím.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...