31. srpna 2015 7:59 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Berdych před US Open zlepšil fyzičku i pohyb: Snad půjde všechno podle plánu

Tomáš Berdych tajně sní o tom, že by mohl na letošním US Open dobýt svůj první... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych tajně sní o tom, že by mohl na letošním US Open dobýt svůj první... | foto: ČTK/AP

NEW YORK (Od našeho zpravodaje) Tomáš Berdych mluví o dřině, jíž podstoupil místo líbánek. Sedí v zahradě přiléhající k Asheově stadionu. Jeho věta náhle zaniká v řevu motorů vzlétajícího boeingu. Je na US Open. Věří, že na něm zazáří.

 V září mu bude třicet. Na levé ruce nosí snubní prsten z bílého zlata. Staví dům za Prahou. Založil nadaci na podporu sportujících děti. Šestý hráč světa víc než dřív uvažuje o budoucnosti.

Teď se však soustředí na nejbližší dny. Na US Open. Na přípravných turnajích vyhrál jen dva zápasy. O to víc času měl na vyladění formy na Flushing Meadows, kde trénuje už týden. „Všechno klape, počasí drželo, nic nás nevyrušovalo,“ říká.

Jak se tedy cítíte před posledním grandslamem roku?
Super! V létě jsem podstoupil náročnou přípravu. Nemohl jsem čekat, že všechno bude hned ideální. Že na prvním turnaji přijdou skvělé výsledky. Cílem bylo US Open. Zdá se, že jsme zvolili správnou cestu. Těším se a doufám, že všechno půjde podle plánu.

V Montrealu jste prohrál hned první mač s Youngem, v Cincinnati jste vypadl ve čtvrtfinále s Dolgopolovem. Byl jste po soustředění na Floridě unavenější?
Ne že bych byl úplně unavený. Pokud mám v sezoně čas, pracuju na zlepšení některých věcí. V utkáních se pak chvíli vracím do rytmu. Zápas od zápasu se to zlepšovalo.

Češi v akci

V pondělí se na US Open představí hned šest českých tenistů včetně Radka Štěpánka a Karolíny Plíškové. Berdych jde do akce v úterý proti Frotangelovi (111. hráč světa). Pokud český tenista projde do čtvrtfinále, mohl by v něm narazit na Rogera Federera.

V čem ta dřina spočívala?
Všeho bylo hodně, zatím nejvíc, co jsem kdy v přípravném období podstoupil. Museli jsme začínat docela brzo ráno – i kvůli počasí. První fáze startovala už po osmé, končila kolem poledne. Zaměřili jsme se na kondici, tenis jsme přidávali ve druhém týdnu. Naštěstí mě nic nebolelo, nic mě neomezovalo.

Po první půlce sezony, ve které jste zvládl obrovskou porci utkání, na vás dolehl útlum. Vrací se vám zase dravost a chuť?
Jo jo jo. Pokud něco chcete zlepšit, musíte něco dát stranou, něco obětovat. Chtěli jsme zvednout úroveň fyzičky a pohybu, což jsme splnili.

Právě tohle vás posune výš?
Určitě ano. Jsem vyšší a těžší, proto jsem na pohybu potřeboval dělat víc. Abych vydržel s nejlepšími, musím mít super fyzičku. Taky se dívám do budoucna, abych v kariéře co nejdéle zůstal fit. Abych se po příštím turnaji nerozsypal. Čím jste starší, tím se léčíte delší dobu. Víc si to hlídám. A když se zápas protahuje, mám víc možností, jak ho vyhrát.

Nesvádí to k tomu, abyste opustil svůj ostrý styl?
Myslím, že ne. Kdybych se věnoval jen vytrvalosti, ztratil bych sílu a výbušnost. Ale náš plán ze mě nemá udělat vytrvalce, běžce na dvacet kilometrů. Dál se zaměřujeme na moje tenisové zbraně. O ty nechci přijít.

Jste silnější, rychlejší, ohebnější?
Určitě. První testy jsme dělali začátkem března a teď jsem byl na druhých. V síle, vytrvalosti, VO2max a dalších kategoriích jsem měl nárůst pět až sedm procent, to je docela dost.

Oženil jste se. Cítíte změnu?
Nic dramatického. Je to další krok v soukromí: abych si život co nejlíp užíval, dělal si věci podle sebe.

Pozorujete na sobě, jak dozráváte a mění se vám priority?
To jo. Hodně věcí se promítá do tenisu. Pečlivěji plánuju rozvrh. Už se jen slepě nevrhám z týdne na týden. Snažím se vyhýbat šíleným přesunům přes půl světa. Ale beru to jako přirozený vývoj. Nikdy jsem neměl jasně dané, co udělám ve třiceti a co o rok později.

Tlačí vás při hře prsten na ruce?
Na kurtu si ho stahuju a dávám do tašky, vadil by mi při bekhendu obouruč. Mám ho o malinko větší, aby šel snadno stáhnout.

Stihli jste svatební cestu?
Ne. Až po sezoně někam vyrazíme.

Ale svatební den se povedl, ne?
Jo, bylo to přesně tak, jak jsme si naplánovali. Až na jednu věc.

Na jakou?
Nepodařilo se nám zabránit tomu, aby nás někdo vyfotil. Snad tam vlezl oknem, nebo co... Měly by se ctít nějaké hranice. I když jsem známá osobnost a měl bych s tím počítat.

Djokovič po finále Wimbledonu řekl, že všem tenistům doporučuje oženit se a mít děti. Budete ho následovat i ve druhém bodě?
To je u nás ještě hodně daleko. Nahrává tomu i věkový rozdíl mezi námi (jeho paní je 23 let). Nedokážu si představit, že bych celý ten cestovní cirkus podstupoval s dětmi.

Takže potomky necháte až po kariéře jako třeba hokejista Jágr?
Musíte vidět sám sebe, svoji kariéru, ale když už jste rodina, tak i pohled toho druhého. V našem případě to absolutně není téma. Kdybych měl stejně starou partnerku, mohlo by to být složitější.

Dětem se ovšem věnuje vaše nadace, která se v poslední době čím dál víc rozjíždí. Co vás k jejímu založení vedlo?
Chtěl bych, aby děti víc sportovaly. Nevysedávaly ve fast foodech a nezabíjely čas u počítačů. Rodiče leckdy nedají sportu šanci z finančních nebo časových důvodů. Takže bych rád podpořil zdravý životní styl. Kdo jiný by měl jít příkladem než já? Taky jsem k tomu musel dospět, 22letý kluk by nechápal, proč se v něčem takovém angažovat. Pro mě by tohle mohlo být zajímavé do budoucna, až s tenisem skončím.

Berdycha podporuje z hlediště i manželka Ester Sátorová.
Berdych se rozloučil s Wimbledonem už v osmifinále.

To ovšem hned tak nebude. Co vlastně víte o Američanu Fratangelovi, vašem sokovi v 1. kole?
Moc ne. Slyšel jsem, že to je mladší borec. Neviděl jsem ho, ale už jsem si letos zvykl, že se nových soupeřů objevuje čím dál víc.

Co považujete za svůj hlavní cíl ve zbytku sezony?
Teď US Open. Potom se jede dál. Rád bych se kvalifikoval na Masters do Londýna a postoupil ze skupiny. Taky mi letos chybí turnajový titul. Pořád je o co hrát.

Karel Knap