Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Roztáhl ruce a řval radostí. Český hrdina Krpálek věnoval zlato mrtvému kamarádovi

Sport

  22:30
RIO DE JANEIRO (od našeho zpravodaje) - Olympijský vítěz - a mistr světa v improvizaci. Lukáš Krpálek první rozhovor po senzačním triumfu v Riu absolvoval ve spěchu: u odpovědí se převlékal, neboť ještě musel na medailový ceremoniál. Jako šampion. Jako judistický král.

Zlatý Lukáš Krpálek na stupních vítězů zářil štěstím. foto: Reuters

ONLINE: Krpálek vybojoval první české zlato z Ria! České tenistky mají jistou medaili

I tohle ukázalo, že je Lukáš Krpálek v nejlepším smyslu slova obyčejný, pohodový kluk. Zatímco mluvil, svlékal se z kimona, aby se rychle „hodil do gala“ a mohl si jít pro zlato. Obyčejný kluk, mimořádný sportovec.

V Riu de Janeiro získal pro Česko první olympijský triumf.

A dojatě líčil, jak jej věnuje svému blízkému kamarádovi a judistovi Alexandru Jurečkovi, který loni tragicky zemřel. „Medaili jsem mu slíbil,“ řekl jen pár minut po dovršení své nadvlády nad olympijskou kategorií do 100 kilogramů. Jurečkovu fotografii měl celý den u sebe a došel si s ní i pro zlatou medaili.

Dá se míra zlaté euforii vůbec popsat?
Jsem nesmírně šťastnej, v tohle jsem vůbec nedoufal. Doufal jsem, že by mohla být medaile a věděl jsem, že to bude hrozně moc těžké; ve zlatou věřilo jen málo lidí. Je to pro mě obrovský splněný sen. Strašně jsem ji chtěl vyhrát pro svého kamaráda, co loni zahynul při potápění.

Slavili jsme se synem v tréninkové hale s judisty, řekla Krpálkova manželka Eva

I tohle vás hnalo na vrchol?
Ještě před odjezdem do Ria jsem si byl vyšlápnout na Lysou horu, kde má památník. Rozloučil jsem se a slíbil, že mu medaili musím přivést. Byla to moje povinnost - byl tady se mnou. Jsem tak hrozně rád, že se to povedlo.

V závěru finále jste se podle zpomalených záběrů smál, ještě než Gasimov dopadl. Tušil jste, že je triumf v kapse?
Doufal jsem! Nemůžu říct, že bych věděl, že to bude ipon (100 bodů a automatický konec), on se hrozně těžko hází; je zarputilý a když do něčeho vlezu, kontruje. Doufal jsem, že nebude jen wazari (za 10 bodů) a nebudu se s ním muset handrkovat ještě dál.

Čtveřice medailistů. Ázerbájdžánce Gasimova (vlevo) vyřadil Krpálek ve finále,...
Je to tam. Lukáš Krpálek slaví zlatou medaili-

V cestě vám stály judistické kapacity. Těžší to snad ani být nemohlo, ne?
Celý den byl hrozně těžký. Když jsem viděl los... Na losování jsem se díval živě, když jsme odlétali z Kbel. Určitě jsem neměl radost, byl jsem dokonce naštvaný, že tam mám tak malé lidi. Jsem rád, že se to povedlo. Podařilo se mi porazit všechny, i úřadujícího mistra světa.

A teď jste olympijský vítěz.
Akorát doufám, že se mi to všechno nezdálo - dostal jsem takovou ránu do hlavy, že špatně vidím. Že se ráno vzbudím s medailí v ruce.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Mohlo by vás zajímat