24. srpna 2010 10:29 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Roztržka pod můstky. Janda s Hájkem si vyjasnili názory s koučem

Jakub Janda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Janda. | foto: ČTK

PRAHA Tak si konečně společně sedli ke stolu a pokusili se vyjasnit třaskavou atmosféru. Reprezentační trenér skokanů David Jiroutek a "rebelové" Jakub Janda s Antonínem Hájkem. Rebelie elitních českých závodníků spočívala v tom, že začátkem srpna kritizovali Jiroutka, jakým způsobem jim oznámil, že s nimi nepočítá pro úvodní tři závody letní Grand Prix. Anebo přesněji, že jim vůbec neřekl, že soustředění považuje za nominační.

Janda tehdy pro LN prohlásil, že Jiroutek u něho ztratil důvěru, nespokojenost s jednáním trenéra neskrýval ani Hájek. Jiroutek poté nejprve tvrdil, že oba skokani o tom, že jde o nominační soustředění, dobře věděli, pár hodin poté ale připustil, že jim tuhle základní věc asi neřekl.

Setkání ve Wisle
Všichni tři se potkali až v závěru minulého týdne v polské Wisle, kde Grand Prix pokračovala čtvrtou štací a Janda s Hájkem si na ní premiérově zazávodili. "S klukama jsem si sednul a spoustu věcí jsme si vyjasnili," řekl Jiroutek. Janda potvrdil, že společně hovořili hodinu a půl: "Obě strany si sdělily své názory a nějak jsme se domluvili. Doufejme, že v budoucnu už k roztržkám nedojde."

Jiroutek se zpětně k problému vyjadřovat nechtěl. "Teď už nejde o to, kde byla pravda nebo kdo vyhraje válku. Důležitější je, abychom společně věděli, kvůli čemu se připravujeme. A tím je mistrovství světa v Oslu, kde chceme medaili." Janda ve Wisle skončil na 16. a 18. místě a moc dobře věděl, že mu skoky optimálně nevycházely.

"Vnímal jsem určitý tlak i kvůli tomu, co se předtím událo," komentoval svoje rozpoložení. "Chtěl jsem hrozně moc, ale dělal jsem technické chyby. Pozitivní ale je, že i s tak špatnýma skokama jsem byl schopný bodovat. Až předvedu dobré skoky, pak to pro mě může být hodně zajímavé..."

Pochvala i pochopení
Jiroutek je s vykročením do letní sezony v podstatě spokojený. Pochválil dokonce i Jandu a pochopení měl také pro Hájka, který se ani jednou do třicetičlenného finále nedostal. "Vždyť Tonda v létě kvůli zranění dlouho neskákal...," omlouval ho. Navíc prý právě s triem Janda, Hájek, Koudelka počítá jako s pevnou páteří pro světový šampionát.

"I proto chci, aby asi za tři týdny odletěli do Osla otestovat malý můstek, na němž se bude skákat při mistrovství světa," plánuje Jiroutek. "Norové ho otevřou jen na čtyři dny a pak až při šampionátu." Skokani tedy s Jiroutkem víceméně válečnou sekyru zakopali, nicméně Janda se netají spoluprací s bývalým výtečným skokanem Michalem Doležalem a také tím, že se ve Frenštátě, kde bydlí, radí i s Pavlem Mikeskou.

A doufá, že poté, co mu vedení úseku škrtlo trenéra Bajce, nepřijde zákaz číslo dvě. "V tomhle žádný problém nevidím. Michal navíc trénuje v Dukle a s Davidem, pokud vím, vychází slušně," věří Janda.

Najdete na Lidovky.cz