23. října 2008 13:07 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rudolf Kraj jde do boje o světový titul

Rudolf Kraj (uprostřed) touží po dalším titulu, tentokrát po tom světovém. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudolf Kraj (uprostřed) touží po dalším titulu, tentokrát po tom světovém. | foto: ČTK

PRAHA Český boxer Rudolf Kraj má před sebou životní výzvu. Zítra těsně před půlnocí se může stát prvním českým profesionálním mistrem světa. Stačí maličkost. V mistrovském zápase organizace WBC do 91kg porazit v Miláně domácího veterána Giacobbe Fragomeniho.

Málokterý profi boxer má tak skvěle rozjetou kariéru jako třicetiletý bijec z Mělníka. Mezi profesionály boxuje teprve tři roky, na kontě má pouhých 14 utkání (všechna vítězná) a již po tom patnáctém může být mistrem světa. A to ne jen tak ledajakým. Ve světe profi boxu jsou 4 nejprestižnější organizace WBO, WBC, WBA a IBF. A o mistrovský pás jedné z nich WBC "Mělnická mlátička" nyní usiluje. Mimochodem, pásem světového šampiona v těžké váze této organizace se pyšní ukrajinská hvězda Vitalij Kličko.

"Rudy je připraven, adaptoval se ve světové špičce, nemá problémy s technikou ani s taktikou ve fyzicky náročných titulových bojích na dvanáct kol," řekl na adresu svého svěřence kouč Conny Mittermeier. A odborníci, ale také fanoušci boxu s ním souhlasí. Může tak něco "Rudyho" vůbec zastavit v cestě na trůn, který uvolnil svým přestupem do těžké váhy poslední šampion David Haye?

Podle všeho soupeř, italský "Tank" Giacobbe Fragomeni, to není. Ten je s trochou nadsázky ve svém věku 39 let již hodně zrezlou útočnou zbraní. Navíc je to pro něj poslední šance na to získat titul. V Itálii zákony nařizují, že vrcholový box lze provozovat pouze do čtyřicítky. A v tom tkví největší problém – Ital boxuje doma, jeho agentura OPI 2000 v tajné burze přeplatila Krajovu německou stáj SportLight Boxing. A italská mafie se chystá zařídit výhru domácímu borci za každou cenu.


Zabránit tomu by mělo pravidlo o zveřejňování průběžných výsledků po 4 kolech a také osoba prezidenta organizace WBC Jose Sulaimama, který bude přímo v Miláně na zápase. A především pak výkon českého "zabijáka", který 10 ze svých 14 utkání skončil před časovým limitem. Také jeho taktika je pro jeho fanoušky optimistická. "Mám jednoduchý plán. Přiletím do Milána, nasadím rukavice, dám Italovi do držky, vezmu pás a pofrčím domů," řekl před odletem Rudolf Kraj.


Nereálné to není. S tím, že je Kraj favoritem, souhlasí také druhý špičkový český profiboxer Lukáš Konečný. "Ruda nemohl dostat na titulový zápas lepšího soupeře. Je určitě mnohem lepší. Tvrdší i rychlejší, měl by být lépe takticky připravený. Pokud ale chce mít jistotu, musí vyhrát K.O.," připomněl Konečný fakt, že profi box není jen o boxu.


Nezbývá než věřit jeho slovům, dalším odborníkům, sázkovým kancelářím a především samotnému Rudovi. Bohužel čeští fanoušci nebudou mít šanci jeho zápas vidět v televizi. O práva stála Nova Sport, ale jejich cena byla podle slov šéfa televize Marka Kindernaye neakceptovatelná.


VIZITKY OBOU SOUPEŘŮ:

RUDOLF KRAJ:

Datum narození: 5. prosince 1977

Místo narození: Mělník

Výška/ váha: 186 cm/ 91kg
Přezdívky: Rudy, Mělnická mlátička

Amatérské úspěchy: 2. místo na OH v Sydney 2000 a 3. místo na MS 2003
Profesionální úspěchy: Internacionální šampion WBC
Profesionální bilance: 14 výher (10 K.O.)
Pozice v žebříčku WBC: 1. místo
Neoficiální žebříček boxrec.com: 9. místo´


GIACOBBE FRAGOMENI:
Datum narození: 13. srpna 1969
Místo narození: Milán
Výška/ váha: 181 cm/ 91kg
Přezdívky: Tank
Amatérské úspěchy: 3. místo na MS 1997, 1. místo na ME 1998
Profesionální úspěchy: šampion Evropské unie
Profesionální bilance: 25 výher (10 K.O.), 1. porážka
Pozice v žebříčku WBC: 2. místo
Neoficiální žebříček boxrec.com: 104. místo


Antonín Vavrda, Lidovky.cz