6. prosince 2018 6:07 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ruská atletika zůstává v klatbě. Dokud neuzná řízený doping, nemůže startovat

Putin při každoroční bilanční tiskovce v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Putin při každoroční bilanční tiskovce v Moskvě. | foto: Reuters

Monako / Praha Mezinárodní atletická federace (IAAF) v úterý prodloužila suspendaci Ruska kvůli státem řízenému dopingu, která trvá už od listopadu 2015.

Za tu dobu šlo o deváté zamítnutí ruské žádosti.

Důvod? Východní velmoc dosud stále nesplnila všechny podmínky k obnovení členství.

Paradoxně přitom rada IAAF, která celý případ řeší, ve své zprávě mimo jiné uvádí: „Ruský atletický svaz (RUSAF) dosáhl značného pokroku ve směru k plnění našich požadavků a k tomu, aby byl zákaz zrušen, dokonce jde vněkterých případech nad rámec toho, co je požadováno.“

Mimo jiné také už v září Světová antidopingová agentura (WADA) uznala činnost té ruské (RUSADA). Jenže jsou tu další dvě klíčové podmínky.

Rusko musí umožnit nezávislé komisi pro bezúhonnost atletiky přístup ke všem dopingovým testům ruských atletů z let 2011 až 2015.

Samuel Schmid, hlavní vyšetřovatel ruského dopingu.
Grigorij Rodčenkov.

„Doufám, že tato data dodají do konce roku,“ vysvětlil Rune Andersen, šéf specializované komise IAAF pro Rusko.

A předně: největší evropská země musí uznat výsledky šetření, ze kterých vychází, že dopingový program byl řízen státem. Což dosud Rusové včetně prezidenta Vladimira Putina striktně odmítají.

„Nejsem překvapený z tohoto rozhodnutí, byť federace udělala už hodně práce,“ řekl ruské zpravodajské agentuře TASS prezident RUSAF Dmitrij Šljachtin.

„IAAF se v poslední třech letech ukázala coby maják naděje pro všechny sportovní organizace, když se ujala vůdčí role v boji proti dopingu a postavila se za čisté sportovce svým nekompromisním přístupem k Rusku,“ pochválil světovou atletiku šéf Americké antidopingové agentury Travis Tygart. Ten stojí za přiznáním slavného cyklisty Lance Armstronga z užívání zakázaných látek.

Grigorij Rodčenkov.

Grigorij Rodčenkov.

Šljachtin se svými spolupracovníky musí dodat požadované materiály do konce roku, další zasedání rady IAAF je naplánováno na březen, což téměř jistě znamená, že ruští atleti budou pod vlastní vlajkou chybět na halovém ME, které se koná v Glasgow 1. až 3. března.

Ruští atleti mohou na mezinárodních akcích startovat pod nezávislou vlajkou. Dle IAAF získalo letos status neutrálního sportovce celkem 74 Rusů. Dalších 68 žádostí bylo ale zamítnuto.

„Všichni doufáme, že to vše přispěje k tomu, že se vrátí zpět tak, aby ctili hodnoty čistého sportu,“ dodal Tygart.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz