19. srpna 2015 17:21 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ruské moderní gymnastky touží po mužích. Chtějí s nimi závodit

Moderní gymnastika (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moderní gymnastika (ilustrační foto). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

MOSKVA Ruské moderní gymnastky chtějí závodit společně s muži. Předsedkyně národní federace Irina Viněr-Usmanovová navrhla, aby se dosud ryze ženský sport, v němž cvičení se stuhou, kužely či švihadlem provází hudba, otevřel i mužům. Z olympijského programu by pak zmizel jeden z posledních „jednopohlavních“ sportů.

„Když ženy boxují, hrají fotbal a vzpírají, proč by se muži nemohli věnovat moderní gymnastice? Já jsem jednoznačně pro. Zeptejte se závodnic. Už mají dost gymnastiky bez mužů,“ prohlásila žena, která řídí moderní gymnastiku v zemi, jež od roku 2000 získala na olympiádě všechny zlaté medaile.

V olympijském programu je moderní gymnastika spolu se synchronizovaným plaváním poslední doménou žen. 

Přitom na letošním plaveckém mistrovství světa v Kazani už měly premiéru smíšené dvojice, což by mohl být první krok k proniknutí mužů mezi olympijské akvabely. Zlato zůstalo v Rusku a ruské moderní gymnastky chtějí stejnou šanci.

Možná už za pět let

Na první pohled těžko představitelný návrh nemusí být při olympijských hrách v roce 2020 v Tokiu bez šance. 

Pořadatelé her totiž mohou program ovlivnit, v Japonsku je mužská moderní gymnastika populární a na vysokých školách se jí věnuje více než tisícovka závodníků.

V roce 2003 dokonce Japonsko hostilo první světový šampionát za účasti reprezentantů USA, Kanady, Koreje a Malajsie. 

Na dalším mistrovství se k nim přidali Australané a Rusové. Mezinárodní federace však tyto závody neuznává.

ČTK