Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Prezident MOV Bach chce diskutovat o návratu ruských sportovců do soutěží

ilustrační snímek foto: AP

Prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach vyzval k otevřené diskuzi o návratu ruských a běloruských sportovců do mezinárodních soutěží. Zároveň však uvedl, že sankce uvalené na spojenecké země po únorovém vpádu ruských vojsk na Ukrajinu mají zůstat v platnosti.
  17:59

„Sportovci by neměli být trestáni za činy svých vlád. Prověřujeme možnosti, jak jim umožnit účast,“ citovala agentura SID Bacha po dnešním skončení zasedání výkonné rady MOV v Lausanne.

Bach ale zároveň potvrdil, že se jeho organizace drží postoje z února. MOV po začátku války vyzval mezinárodní sportovní federace, aby přesunuly své akce z Ruska a zakázaly na nich sportovcům Ruska a Běloruska účast. Dnes Bach uvedl, že sankce musejí „vzhledem k aktuální situaci zůstat v platnosti.“

Německý funkcionář nicméně zopakoval, že rozhodnutí o zákazu startu Rusů a Bělorusů udělal MOV „s těžkým srdcem“. „Museli jsme jednat v rozporu s vlastními hodnotami. Udělali jsme to, co jsme nikdy neudělali a nikdy udělat nechtěli, tedy zakázat sportovcům účast pouze na základě jejich pasů. Účast by měla být podmíněna pouze sportovní výkonností a ne na základě politického vměšování,“ řekl Bach.

O osudu ruských a běloruských sportovců debatovala dnes výkonná rada MOV několik hodin a téma bude na stole i v pátek během 11. olympijského summitu v Lausanne. Jako host se ho zúčastní i prezident Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat